neděle, 24 duben 2022 12:05

Kotík@80 – narozeninové koncerty v úterý Ostravě, ve čtvrtek v Praze

Autor:

Ostravské centrum nové hudby připravilo dva koncerty u příležitosti osmdesátých narozenin skladatele, dirigenta a flétnisty Petra Kotíka. Ve světových premiérách zazní devět kompozic od devíti skladatelů, které napsali právě pro tuto příležitost. První koncert se bude konat v úterý 26. dubna v Galerii PLATO v Ostravě, druhý ve čtvrtek 28. dubna v Centru současného umění DOX+ v Praze. Obě akce začnou v 19 hodin.

 

0002

 

Na programu obou koncertů jsou kompozice Christiana Wolffa, Bernharda Langa, Any Sokolović, Petra Cíglera, Petra Bakly, Philla Niblocka, Daniela Skály a Anny Heflin, skladatelů z okruhu festivalů pořádaných více než dvacet let Ostravským centrem nové hudby. O novou skladbu pořadatelé požádali také Petra Kotíka, zakladatele této organizace.

Koncertů se ujme komorní orchestr Ostravská banda, který Petr Kotík založil v roce 2005 jako rezidenční orchestr Ostravských dní. Dále vystoupí belgický klavírista Daan Vandewalle a houslistka Hana Kotková žijící ve Švýcarsku. Oba s Ostravským centrem nové hudby mnoho let spolupracují a pro festival nastudovali desítky kompozic. Dirigovat budou Bruno Ferrandis a Jiří Rožeň, některé skladby nastuduje i Petr Kotík.

 

0003

 

Je neúnavným organizátorem koncertů, na nichž zaznívá nesmírně zajímavá a hodnotná hudba. Spousta skladeb, které byly díky němu provedeny, by jinak vůbec nezazněly. Pamatuji si například newyorské premiéry Feldmanových koncertů (klavírního, flétnového, houslového) – zazněly v New Yorku poprvé po víc jak 20 letech od svého vzniku, a to jen díky Petru Kotíkovi,“ říká o skladateli legendární americký autor a jeden z jeho nejbližších spolupracovníků Christian Wolff s tím, že Kotík je také zodpovědný za vznik řady nových skladeb, zejména těch orchestrálních, které by jinak skladatelé neměli možnost napsat a už vůbec ne slyšet naživo. „Já sám jsem z toho těžil, protože jsem do té doby neměl nikdy příležitost napsat něco pro orchestr; to samé platilo také pro Alvina Luciera,“ dodává.

Mladá americká skladatelka Anna Heflin uvedla, že k Ostravským dnům neodmyslitelně patří simultánnost akcí, hudebních hlasů a mnohojazyčnosti a Ostravské dny zase neodmyslitelně patří k Petru Kotíkovi. Patří mu velký dík za všechno, co stvořil, a také za to, že neúnavně podporuje mladé skladatele a skladatelky a bere je jako sobě rovné.

 

0001

 

Petr Kotík se narodil 27. ledna 1942 v Praze. Pochází z umělecké rodiny výtvarníků Pravoslava a Jana Kotíka. Nové experimentální hudbě se věnoval už na Pražské konzervatoři, kde studoval flétnu. S Rudolfem Komorousem založil roku 1961 soubor Musica viva pragensis (MVP), následovalo studium na Vídeňské hudební akademii a návrat do Prahy, kde Petr Kotík založil a vedl soubor QUaX Ensemble. Ten byl napojen, stejně jako MVP, na evropskou hudební avantgardu a koncertoval hojně v zahraničí. Roku 1969 vyjel Petr Kotík na základě stipendia do USA, kde od té doby žije a pracuje. V roce 1970 založil Kotík v Buffalu proslulý soubor S.E.M. Ensemble, který je nejdéle fungujícím souborem pro novou hudbu v USA. Roku 1992 se S.E.M. Ensemble už v New Yorku rozšířil na velký orchestr. Mezi nejznámější Kotíkovy skladby patří rozsáhlé vokální kompozice Many Many Women na text Gertrudy Stein a Explorations in the Geometry of Thinking na text Richarda Buckminstera Fullera. Dále jsou to orchestrální a četná komorní díla a dvě opery.

Mezi významné zakladatelské počiny mimo amerických aktivit a projektů patří založení Ostravského centra nové hudby, které od roku 2001 pořádá Ostravské dny, institut a festival nové hudby. Ostravské dny, které se konají co dva roky, jsou jedním z největších letních projektů pro soudobou hudbu na světě. Roku 2005 založil Kotík mezinárodní komorní orchestr Ostravská banda, v roce 2017 ONO – Ostrava New Orchestra – osmdesátičlenný orchestr mladých evropských hráčů soudobé hudby. V roce 2012 založil s Jiřím Nekvasilem festival pro novou operu NODO (Dny nové opery Ostrava). Ten funguje také jako bienále, a to ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským a zahraničními operními scénami. Letošní NODO se uskuteční poslední týden v červnu a na programu je mimo jiné právě šestihodinová kompozice Many Many Women Petra Kotíka. Letos v lednu udělila americká Foundation for Contemporary Art Petru Kotíkovi prestižní cenu The John Cage Award.

 

Foto: Matt Carr, ONO - Ostrava New Orchestra, archiv KlasikyPlus

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.