neděle, 05 červen 2022 08:54

Procházky uměním začínají v pondělí a do prosince nabídnou osm koncertů

Autor:

Na desátém ročníku hudebního festivalu Procházky uměním, který pořádá violistka Jitka Hosprová na pěti místech Plzeňska, v Plzni a Praze, vystoupí v osmi koncertech významné české hudební osobnosti a komorní soubory. Letos výtěžek neputuje na záchranu sakrálního dědictví Plzeňska, ale na neméně potřebný účel – podpoří ukrajinské umělce, kteří kvůli válce museli opustit vlast.

 

100

 

„Máme za sebou pro všechny náročné covidové období, které se nečekaně protáhlo o válečný konflikt na Ukrajině. Naše pravidelná dobrovolná sbírka festivalu letos naváže na aktivitu kolegy Radka Baboráka, který zorganizoval sbírku na podporu ukrajinských umělců,“ uvedla Jitka Hosprová.

Zahájení festivalu v Praze bude v pondělí 6. června v Trojském zámku patřit Collegiu českých filharmoniků společně se sopranistkou Markétou Fassati a violistkou Jitkou Hosprovou. V programu nebude chybět hudba barokní, zazní slavná Smuteční hudba pro violu Paula Hindemitha a také hudba ukrajinského skladatele Valentyna Sylvestrova. O závěr koncertu se postará originální skladba českého skladatele Zdeňka Lukáše pro soprán, violu a smyčce.

 

200

 

Do západočeského regionu se festival vydá 24. června koncertem v Plasích, kde vystoupí kromě souboru Baborak Ensemble opět violistka Jitka Hosprová. Březín navštíví 2. července vokálně experimentální soubor Affetto, 30. července se program odehraje v barokní kapli svaté Anny v Nečtinech, a to opět za účasti Jitky Hosprové. Ta vystoupí i 27. srpna ve své rodné Dolní Bělé společně s violoncellistou Petrem Šporclem a kontrabasistkou Evou Šašinkovou.

Festival opět navštíví houslista Jaroslav Svěcený, se kterým Jitka Hosprová představí, společně s akordeonistou Ladislavem Horákem, program nazvaný V rytmu mistrů. Koncert se bude konat v Manětíně 7. září.

 

002

 

Poté se Procházky uměním vrátí do Prahy, aby potěšily diváky za doprovodu herce Jana Šťastného 18. října v Domě u Kamenného zvonu,“ zvou pořadatelé a dodávají, že o závěr festivalu se 4. prosince ve Velké plzeňské synagoze postará Jitka Hosprová spolu s kytaristou Lubomírem Brabcem, zpěvačkou Martinou Kociánovou a dětským sborem Claireton Chorale.

 

101

 

Foto: archiv festivalu, Martin Juha

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.