středa, 23 listopad 2022 15:03

Státní filharmonie Košice s Robertem Jindrou a Ivem Kahánkem

Autor:

Ve čtvrtek 24. listopadu v košickém Domě umění v 19 hodin vystoupí Státní filharmonie Košice, a to se svým šéfdirigentem Robertem Jindrou a klavíristou Ivem Kahánkem. Ten se ujme sólového partu ve Dvořákově Klavírním koncertu g moll. Ve druhé polovině koncertu zazní Brahmsova První symfonie.

 

2022-11-23-Koice-2

 

Ivo Kahánek je na dané dielo špecialistom, o čom svedčí aj jeho nedávna nahrávka s Českou filharmóniou. V druhej časti večera odznie romantická, emotívna a hĺbavá Symfónia č. 1 c mol od Johannesa Brahmsa. Ide o skladateľove reprezentatívne dielo a poslucháč môže medzi oboma skladbami objaviť viaceré paralely,“ uvádí dramaturgie orchestru.

 

2022-11-23-Koice-1

 

Ivo Kahánek přibližuje, že Dvořákův Klavírní koncert je jediným toho žánru ve skladatelově díle a zároveň první z jeho tří velkých instrumentálních koncertů. Je to výrazově nesmírně ambiciózní dílo, které se dá svým rozmachem přirovnat například k Brahmsovým klavírním koncertům. Jeho ne tak časté uvádění jde zřejmě na vrub značné pianistické obtížnosti, která však není při poslechu tak zjevná jako třeba u Rachmaninova nebo Liszta, a také místy poměrně ztížené schopnosti subtilně psaného klavírního partu prosadit se zvukově proti velkému orchestru. „Na druhou stranu je to právě tato kombinace vroucně romantického výrazu a zároveň vnitřní křehkosti, kterou mám na této skladbě moc rád,“ doplňuje klavírista.

 

2022-11-23-Koice-3

 

Foto: Jaroslav Ľaš, archiv interpreta

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.