pondělí, 05 prosinec 2022 13:02

Festival Krumlov v létě 2023 na osvědčených i nových místech

Autor:

„Hlavními lákadly mají být Alexander Melnikov, Charles Castronovo nebo Vadim Gluzman.“

„Festival se oproti minulým letů odklání od crossoverových projektů a prvoplánové prezentace největších světových hvězd.“

„Doprovodný program ve Festivalové zóně nabídne zdarma koncerty dalších žánrů a hudební pikniky a výtvarné, pohybové i vzdělávací aktivity.“

 

2022-12-05-MHF-CK-2023-01

 

Osmnáct koncertů hlavního programu na jedenácti různých místech a rozšíření paralelního doprovodného programu situovaného druhým rokem do Festivalové zóny v Klášterní zahradě, takový má být dvaatřicátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov v létě roku 2023. Jeho hlavními znaky zůstává prolínání uměleckých žánrů a podpora mladých hudebníků. Pořadatelé chtějí také nabídnout víc příležitostí místnímu publiku a zapojit lokální instituce.

Po covidových ročnících konečně chytáme původní rytmus, včetně zahájení předprodeje v prosinci,“ řekla novinářům ředitelka Festivalu Krumlov Gabriela Rachidi. Souvisí s tím i záměr ohlásit hlavní hvězdu roku 2024 už v závěru festivalu, který se v roce 2023 uskuteční od 14. července do 5. srpna. Hlavními lákadly jeho programu mají být zejména v Berlíně žijící ruský klavírista Alexander Melnikov, americký tenorista Charles Castronovo nebo izraelský houslista ukrajinského původu Vadim Gluzman.

Výrazný prostor dostanou však i čeští umělci a soubory – sopranistky Zuzana Marková a Simona Šaturová, houslista Josef Špaček s klavíristou Miroslavem Sekerou, Smetanovo trio, v Americe působící klavírista David Kalhous, dirigenti Robert Jindra, Jan Kučera a Marek Štilec, Wranitzky Kapelle a několik větších tuzemských těles v čele se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, který v roce 2023 pomáhá veřejnosti připomínat sté výročí zahájení tuzemského rozhlasového vysílání. Publikum se setká i s vítězi talentové televizní soutěže Virtuosos V4+.

 

2022-12-05-MHF-CK-2023-03

 

Hlavním místem zůstává Pivovarská zahrada a zámecký areál, koncerty se však uskuteční nově také v synagoze a po letech v Letní jízdárně zámeckého parku. Tam je situován hned první festivalový večer, „francouzský“. Připravuje se uvedení baletní hudby Pavla Vranického a operních árií Josefa Myslivečka, připomínka výročí Johannesa Brahmse a Giuseppe Verdiho nebo „americký“ koncert s Bernsteinovou a Gershwinovou hudbou a se zpěváky z newyorské Broadwaye; zazní melodie ze zarzuel – španělských operet, slavné kytarové Concierto de Aranjuez a na závěr Orffova populární kantáta Carmina burana. Žertovnou pozvánku do světa klasické hudby nabídne koncertní projekt Nevážná klasika.

 

2022-12-05-MHF-CK-2023-02

 

Festival se oproti minulým letů odklání od crossoverových projektů a prvoplánové prezentace největších světových hvězd. „Bylo by to lákavé, ale snažíme se o větší pestrost,“ konstatovala ředitelka.

Program propojuje unikátního genia loci Českého Krumlova s klasickou hudbou, která v jeho hlavním programu převažuje. Jeho programy, obsahující i prvky tance, pantomimy a scénografie, se uskuteční také v klášterním kostele v nedaleké Zlaté Koruně a v románském kostele v Boleticích. Netradiční spojení slovenského souboru Mucha Quartet a mima Vladimíra Kulíška bude hostit Kulturní centrum Prádelna. Doprovodný program ve Festivalové zóně nabídne zdarma koncerty dalších žánrů a hudební pikniky a výtvarné, pohybové i vzdělávací aktivity. Festival navštíví každoročně kolem dvaceti tisíc lidí.

 

2022-12-05-MHF-CK-2023-05

 

Foto: MHF Český Krumlov

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.