čtvrtek, 14 únor 2019 07:20

Soňa Červená bude mít každý měsíc recitál

Autorka:

Zítra poprvé a pak každý měsíc bude mít svůj pravidelný recitál v pražském Divadle Ungelt Soňa Červená. Třiadevadesátiletou pěveckou legendu bude doprovázet klavírista Karel Košárek. Program sestavila sama Soňa Červená a vybrala do něj písně Bohuslava Martinů a svého otce Jiřího Červeného. Součástí dvouhodinového programu bude ale také mluvené slovo.

 

S

 

"Budu vyprávět o tom, o čem pak zazpívám, třeba o mém otci nebo o Bohuslavu Martinů. Nechci si vymýšlet nějaké romány. Chci dávat publiku zajímavé informace a vzpomínky," vysvětlila svůj záměr. A ředitel a zakladatel Divadla Ungelt Milan Hein dodává: "Jsme poctěni, že paní Červená souhlasila s nabídkou, aby u nás měla jednou měsíčně písňový recitál. Jeho komorní atmosféru podtrhne klavírista Karel Košárek, který zahraje i několik sólových skladeb. Čeká nás vnitřní živost Soni Červené, autentičnost, emoce a její práce se slovem."

První představení 15. února v Divadle Ungelt a stejně tak i březnové a dubnové jsou vyprodané. 

 

1-SonaCervena

 

Soňa Červená pochází ze slavného rodu. Její otec Jiří Černý byl spisovatel a za První republiky také ředitel proslulého kabaretu Červená sedma. Pro divadlo ji objevili Jiří Voskovec a Jan Werich, kteří ji obsadili do muzikálu Divotvorný hrnec. V 60. letech emigrovala za dramatických okolností z totalitního Československa a po roce 1989 se vrátila zpět. Zpívala v nejvýznamnějších operních domech, v San Francisku strávila rekordních 11 sezon. Mimořádné výkony podávala v operách Richarda Wagnera a Leoše Janáčka, její nejslavnější rolí byla ale Bizetova Carmen. V inscenaci dirigenta Herberta Kegela zpívala na předních světových scénách více než stopadesátkrát. V roce 2004 obdržela jako zvláštní cenu kolegia cenu Thálie, v roce 2011 z rukou ministra kultury medaili Artis Bohemiae Amicis a 28. října 2013 ji prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy. U příležitosti jejích devadesátin ji v roce 2015 tehdejší ministr kultury Daniel Herman udělil titul Dáma české kultury. Loni v červnu získala Soňa Červená osvědčení o pojmenování planetky č. 26897, která nese její jméno. Letos v lednu pak spolu se sbormistrem Josefem Pančíkem převzala na slavnostním večeru ve Smetanově síni Obecního domu Cenu klasické hudby Classic Prague Awards za rok 2018 v kategorii za celoživotní přínos. 

 

DSC4653-2

 

Karel Košárek vystupuje jako sólista, ale spolupracuje také s předními orchestry. Absolvoval Hudební fakulty AMU v Praze u profesora Františka Raucha a Květoslavy Bílinské a Southern Methodist University v Dallasu. Je vítězem Smetanovské klavírní soutěže Corpus Christi piano competition a laureátem Walter Naumburg Competition v New Yorku. Vystupuje po celém světě, jmenujme např. jeho recitály v New Yorku, Dallasu, Palm Beach, Calgary, Tel Avivu, Petrohradu, Bangkoku nebo v Japonsku.

 

Kosarek

 

Foto: Petr Veber, MHF L. Janáčka, Národní divadlo

Veronika Veber Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době připravuje a moderuje pořad Na návštěvě pro ČRo D-dur, pořady s vědci o vědě pro ČRo Plus a v oblasti klasické hudby příležitostně moderuje pro ČT art. Kromě toho spolupracuje jako moderátorka i s festivaly klasické hudby, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi, psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a je spoluzakladatelkou portálu o klasické hudbě KlasikaPlus.cz, kde zároveň publikuje. Veronika Paroulková vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klarinet. Kromě klasické hudby je její zálibou golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i kvalitní vína, vaření a gastronomii. Kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Její velkou láskou se stal v roce 2020 syn Kubíček. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.