Zahájení Festivalu Krumlov ve francouzském duchu už tento pátek
Dvaatřicátý ročník festivalu s původním názvem Mezinárodní hudební festival Český Krumlov začíná už v pátek 14. července od devíti hodin vyprodaným open-air vystoupením v Letní jízdárně titulovaným Francouzská noc. Osmistovka diváků bude na začátek Festivalu Krumlov svědkem originálních choreografií Jiřího Bubeníčka v podání souboru Les Ballets Bubeníček na hudbu Henriho Duparca s názvem Poéme nocturne – Ke hvězdám „Aux étoiles“. Alexander Melnikov pak bude sólistou Saint-Saënsova Klavírního koncertu č. 5 F dur – jedná se o jediný bod celého programu bez tanečníků. Po přestávce se Symfonický orchestr Českého rozhlasu zapojí provedením Debussyho díla Moře. Ravelovo Bolero představí vystoupení baletních sólistů předních evropských scén. Diriguje hudební ředitel Opery Národního divadla v Praze Robert Jindra.
Do Čech se Jiří Bubeníček vrátí s choreografií vytvořenou speciálně pro zahajovací koncert dvaatřicátého ročníku Festivalu Krumlov nazvaný Francouzská noc. Skladby Aux étoiles Henriho Duparca a Bolero Maurice Ravela ztvární přední tanečníci evropské scény. (Vystoupení doplní vybraní účastníci mistrovských kurzů Jiřího Bubeníčka.) Léonore Baulac, hvězda Opera National de Paris, Jón Vallejo, první sólista drážďanské Semperoper Ballet, István Simon, bývalý první sólista Semperoper Ballet, Kryštof Šimek, bývalý umělecký ředitel Pražské taneční konzervatoře a jiní.
Henri Duparc, žák Césara Francka, sebekritický autor značnou část svého díla sám spálil. „Jeden z skladatelů, kteří vykročili směrem k impresionismu,“ komentoval Robert Jindra, milovník francouzské hudby, který si během tiskové konference v pražském hotelu Andaz na Senovážném náměstí posteskl nad tím, že francouzská hudba je v českém prostředí „Popelkou“. „Moje tajná láska,“ doplnil na adresu Henriho Duparca.
„Jsme poctěni, že pozvání na festival přijali nejen věhlasní čeští a zahraniční hudebníci, ale také umělci z dalších oborů, jako je choreograf Jiří Bubeníček. Díky takové spolupráci vytváříme opradu originální projekty, které kombinují klasickou hudbu v tomto případě s baletem, na jiných koncertech s herectvím či pantomimou,“ říká výkonná ředitelka Festivalu Krumlov Gabriela Rachidi. „Každý rok chceme přinášet něco nového. Letos jsme se stali spoluorganizátory tanečních kurzů.“ Festivalová akce letos přinese osmnáct koncertů na dvanácti různých místech. „Krumlov je nádherný, máte to tu moc hezké,“ doplnil Jiří Bubeníček.
Letošní zahajovací koncert Festivalu Krumlov se po více než dvaceti letech vrátí do venkovní scenérie Letní jízdárny. Vystoupí na něm také pianista Alexander Melnikov, který ztvární sólový part Klavírního koncertu č. 5 Camilla Saint-Saënse nazvaného „Egyptský“ v doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Roberta Jindry, hlavního hostujícího dirigenta orchestru. „Tento klavírní koncert mi přirostl k srdci,“ říká dirigent. Hudba skladatelů země galského kohouta připomene výročí klíčové události evropských dějin, a sice 14. července 1789 a Pád Bastily. Program doplní kompozice Moře francouzského impresionisty Clauda Debussyho a Bolero mistra instrumentačního umění Maurice Ravela. „V životě jsem si nepřipadal tak zbytečný,“ prohlásil s úsměvem na adresu repetitivní, poslední skladby večera hlavní hostující dirigent rozhlasového orchestru.
Foto: Jaroslav L’aš, archiv J. Bubeníčka, archiv A. Melnikova
Příspěvky redakce
- Druhá polovina března v Českých centrech
- Akordeon v barvách festivalovou novinkou v Opavě
- Hlasy tří světů aneb Jaro s Victoria Ensemble
- Filharmonie Brno zamíří do Polska, doma zahrají orchestrální akademici
- Nitrová, Nekoranec a Kahánek. Nabitý Zápisník zmizelého na půdě ostravské univerzity
Více z této rubriky
- Druhá polovina března v Českých centrech
- Akordeon v barvách festivalovou novinkou v Opavě
- Hlasy tří světů aneb Jaro s Victoria Ensemble
- Filharmonie Brno zamíří do Polska, doma zahrají orchestrální akademici
- Nitrová, Nekoranec a Kahánek. Nabitý Zápisník zmizelého na půdě ostravské univerzity
- Westendský Fantom opery míří do Prahy
- Augenblick a laug.sonoris. Soudobé kompozice na HAMU
- Mosty soudobé hudby. Nový koncertní cyklus propojí české i zahraniční skladatele
- Vokál, klavír, smyčce i žestě. Pestrý výběr komorní hudby s razítkem České filharmonie
- Kvinteto Belfiato hraje novinku Lukáše Sommera