KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Brněnské Labutí jezero po 100 letech a nově english

„Plakát je focený provokativně a moderně. Kostýmy ale budou klasické.“

„S tanečníky o všem mluvím, abych věděl, jak se v roli cítí.“

„“Strašně rád jsem slyšel, že to budeme hrát tak, jak to Čajkovskij napsal. Zažil jsem pár choreografů, kteří kvůli tanečníkům zpomalovali.“

Labutí jezero po 100 letech a v novém hávu, tak by se dala zjednodušeně popsat obnovená premiéra ikonického díla baletní literatury z pera Petra Iljiče Čajkovského, kterou na 19. února chystá Národní divadlo Brno. Připomene tak historicky první uvedení tohoto titulu na této scéně přesně před jedním stoletím.

Inscenace, která se dočkala obnovy, měla premiéru v prosinci roku 1999, teď se ale dočkala nových kostýmů a dekorací. Plakát, který na ni upozorňuje, sice zobrazuje ženu v černých minišatech, růžových punčochách a botách na vysokém podpatku. Tak ale nové kostýmy vypadat nebudou. „Ten plakát je focený provokativně a moderně. Kostýmy ale budou klasické,“ vysvětlil umělecký šéf souboru a dodal, proč nebyl s vizuální stránkou Labutího jezera spokojený od začátku jeho působení v Brně. „Některé kostýmy byly z inscenace z roku 1976. Naštěstí se nám podařilo získat příspěvek od města, takže se náš balet může konečně dostat na evropskou úroveň.“

Autorem kostýmů je výtvarník Roman Šolc, který s baletním souborem Národního divadla Brno spolupracuje už 20 let a kostýmy vytváří pro většinu českých divadel. Novou scénu vytvoří britský výtvarník Peter Horne, který už v Brně spolupracoval na baletu Louskáček.

Autorem nového provedení je choreograf polského původu Robert Strajner. Inscenace vychází z tradiční choreografické koncepce Mariuse PetipyLva Ivanova. „Ve spolupráci s asistenty jsme to jen trochu pročistili a přizpůsobili choreografii tanečníkům. S tanečníky o všem mluvím, abych věděl, jak se v roli cítí,“ řekl Strajner. „S choreografem se nám spolupracuje moc dobře. Vysvětluje nám, že každý pohyb má vyjadřovat nějaké slovo nebo myšlenku,“ doplnila jedna z představitelek Odetty/Odilie Andrea Popov Smejkalová.

Na obnovené premiéře 19. února se v roli Odetty/Odilie představí Martina Arduino, první sólistka milánské La Scaly, a v roli prince Siegfrieda Maxim Čaščegorov, bývalý první sólista Bavorského státního baletu a hostující umělec Baletu NdB. V reprízách pak roli prince Siegfrieda zatančí například první sólista Royal Ballet v Londýně Vadim Muntagirov a Odettu/Odilii první sólistka Baletu NdB Eriko Wakizono. A ještě jedno zajímavé obsazení je v programu na jaře. V rámci už tradičního projektu Balet Gala s participací festivalu Ruská kultura v ČR vystoupí v představení 11. dubna hvězdy slavných ruských divadel, Oksana Skorik, první sólistka Mariinského divadla v Sankt Petěrburgu a Denis Rodkin, první sólista Velkého divadla v Moskvě.

Dirigovat bude Robert Kružík, který neskrýval nadšení: „Strašně rád jsem slyšel, že to budeme hrát tak, jak to Čajkovskij napsal. Zažil jsem pár choreografů, kteří kvůli tanečníkům zpomalovali. Oproti předchozím zpracováním jsme tedy zrychlili.“.

Labutí jezero je jedno z nejhranějších novoromantických děl. Čajkovskij se inspiroval motivy původní skandinávské legendy o dívce proměněné v labuť. Jeho ztvárnění se pak stalo mistrovským příkladem romantické baletní partitury. Premiéru mělo 4. dubna 1877 ve Velkém divadle v Moskvě a českou nadvakrát, pražské Národní divadlo napřed uvedlo část v únoru 1888 a celý balet pak v červnu 1907.

Foto: Kuba Jíra 

Veronika Veber Paroulková

Moderátorka, publicistka

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době připravuje a moderuje pořad Na návštěvě pro ČRo D-dur, pořady s vědci o vědě pro ČRo Plus a v oblasti klasické hudby příležitostně moderuje pro ČT art. Kromě toho spolupracuje jako moderátorka i s festivaly klasické hudby, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi, psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny. Je spoluzakladatelkou portálu o klasické hudbě KlasikaPlus.cz, kde zároveň publikuje. Kromě klasické hudby je její zálibou golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i kvalitní vína, vaření a gastronomii. Kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Její velkou láskou se stal v roce 2020 syn Kubíček. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…



Příspěvky od Veronika Veber Paroulková



Více z této rubriky