Janáčkova opera chystá tři letní produkce na hradním nádvoří
Národní divadlo Brno připravuje program i na léto. Diváci se mohou těšit na operu na Špilberku nebo později na baletní představení na Biskupském dvoře. Letní hraní zahájí už 1. července opera Carmen Georgese Bizeta. Další operní produkce až koncem prázdnin.

„Teplé letní večery je nejlepší strávit pod hvězdami s hudbou, a proto soubor Janáčkovy opery i letos přináší operní představení do romantického prostředí hradu Špilberk,“ vnadí pořadatelé. Francouzský esprit a španělskou vášeň v sobě ukrývá hudba Bizetovy Carmen. Na začátku byla útlá novela francouzského spisovatele Prospera Meriméea o donu Josém, který pro pošetilou vášeň k divoké cikánce dezertoval z vojny, stal se pašerákem a vrahem. Carmen se v režii Tomáše Pilaře vrací právě k původní povídce a rozkrývá další vrstvy jednotlivých charakterů. Jejich světy se náhle protnou, ale tato rozdílnost způsobí napětí a střet, který vede až naprosté destrukci obou hlavních postav. Janáčkova opera letní hraní zahájí s Janou Hrochovou v titulní roli, dále s Alešem Brisceinem jako donem José a Romanem Hozou coby Escamillem. Diriguje Ondrej Olos.

Na závěr letních prázdnin přijde na řadu jiná operní klasika. 30. srpna to bude komická inscenace Prodané nevěsty od Bedřicha Smetany s Pavlou Vykopalovou coby Mařenkou, Peterem Bergerem v roli Jeníka a Jiřím Sulženkem jako vesnickým dohazovačem Kecalem. 31. srpna se diváci s hradním nádvořím a létem rozloučí s Verdiho operou La traviata s Veronikou Rovnou (Violetta), Peterem Bergerem (Alfréd Germont) a exkluzivním hostem Alešem Jenisem (Giorgio Germont).
……………
O akci Janáček 170, jež se uskuteční 3. července, portál KlasikaPlus.cz přinese samostatný článek v rubrice VýhledPlus.

Foto: Facebook NdB
Příspěvky redakce
- Sbor Kajetán uzavře sezonu dvojicí koncertů. Představí repertoár pro soutěže v Polsku i Kalifornii
- Kytaristé popadesáté k poctě raného romantika Johanna Kaspara Mertze
- As One. Dominika Škrabalová v Drážďanech jako transgender osoba
- V Litomyšli představí podobu budoucí Vltavské filharmonie. Návštěvníci si ji projdou ve virtuální realitě
- Alena Hron až v Japonsku
Více z této rubriky
- Sbor Kajetán uzavře sezonu dvojicí koncertů. Představí repertoár pro soutěže v Polsku i Kalifornii
- Viva Mozart. Kostelní slavnosti uvedou večer věnovaný hudbě salcburského mistra
- Kytaristé popadesáté k poctě raného romantika Johanna Kaspara Mertze
- As One. Dominika Škrabalová v Drážďanech jako transgender osoba
- V Litomyšli představí podobu budoucí Vltavské filharmonie. Návštěvníci si ji projdou ve virtuální realitě
- Alena Hron až v Japonsku
- Na Jítravský Dvorec i na Carmina Burana
- Poslední koncert sezony Filmharmonie výhradně s hudbou Michaela Giacchina
- Jubilejní čtyřicátý ročník Festivalu komorní hudby Český Krumlov
- Pavel Černoch Princem v liverpoolské koncertní Rusalce. V létě se k roli vrátí také v Mnichově