Liberecké Divadlo F. X. Šaldy chystá operní premiéry pod novým vedením
Od 1. července 2022 nastoupila na pozici ředitelky libereckého Divadla F. X. Šaldy Linda Hejlová Keprtová. Její jméno jednomyslně doporučila komise složená z politických a odborných tváří v rámci výběrového řízení v dubnu tohoto roku. Na pozici šéfa opery, který do června zastávala, nastoupil její dosavadní zástupce Karol Kevický. Jeho nejbližším spolupracovníkem bude od nové sezóny dirigent Ondrej Olos. Na pozici šéfky baletu se po mateřské dovolené vrací choreografka Marika Mikanová, v čele činoherního souboru zůstává režisérka Kateřina Dušková. Nový tým chystá premiéry oper Dialogy Karmelitek Francise Poulenca, Madama Butterfly Giacoma Pucciniho, operety Čardášová princezna Emmericha Kálmána a dětské opery Brundibár Hanse Krásy v komponovaném pořadu s názvem Cesta, kde zazní i hudba Dvořákova a Janáčkova.
Opera Dialogy karmelitek se díky svému hlubokému duchovnímu rozměru a mistrovskému hudebnímu pojetí řadí k vrcholným operním dílům 20. století. Skladatel Francis Poulenc se inspiroval příběhem skutečných událostí z období Velké francouzské revoluce a vykresluje tragické osudy karmelitánských řeholnic. Operní titul vyprávějící o nezdolné víře, přátelství, oběti a odhodlání člověka pro své přesvědčení i zemřít se v České republice objevil pouze dvakrát, a to v českém překladu. Divadlo F. X. Šaldy uvede operu ve francouzském originále. Poprvé se tak stane 23. září.
Kálmán začal svou operetu Čardášová princezna komponovat v roce 1914, a to v Mariánských Lázních, na libreto Lea Steina a Bély Jenbacha. Dílo doslova naplňuje formu i obsah klasické operety, kde se setkáváme s jasně definovanými postavami, s melodiemi, které se vryjí pod kůži a posluchače už nepustí, s příběhem lehce zapeklitým, ústícím však do sladkého finále s dobrým koncem. Premiéra je naplánována na 18. prosince.
Na 10. března příštího roku připadá premiéra tragické opery, jejíž děj se odehrává na počátku 20. století v japonském městě Nagasaki – Pucciniho Madama Butterfly. Ta vypráví o cti, zklamání, zradě a nenaplněné touze. Příběh upřímné lásky mladičké gejši k námořnímu důstojníkovi, který se s ní z flirtu ožení a poté se vrátí zpět do Ameriky, poskytl skladateli námět, který je přímo nabitý emocemi. Působivá melodika ve spojení s hudební kresbou japonského koloritu podtrhuje psychologii postav, kterou přesně vystihuje a do detailu rozkrývá. Tato opera je jedním z nejslavnějších a nejhranějších Pucciniho děl. „Diváci se mohou těšit na skvělé obsazení, v němž se představí špičky současné české operní scény,“ slibuje divadlo.
Na sezónu 2022/2023 připadá osmdesáté výročí od prvního provedení Krásovy dětské opery Brundibár v koncentračním táboře Terezín. Právě ta je základním pilířem komponovaného pořadu s názvem Cesta. Opera se uvádí po celém světě a získala mnoho uznání především pro svou myšlenku – přátelství, společný boj proti nepříteli a víru, že dobro musí zvítězit nad zlem. V pořadu zazní také motivy z pera Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka. Na představení bude participovat dětské operní studio a dětský pěvecký sbor Severáček. Premiéra se bude konat 2. června.
„Nejen v nedávné minulosti jsme zažili zkušenost, jak snadno se práce, léta budovaná, dá jednoduše přerušit, přestřihnout. Proto i má účast ve výběrovém řízení na ředitelku divadla byla z velké části motivována úsilím o zachování současné myšlenky Divadla F. X. Šaldy v Liberci, protože právě na progresu, který vychází z dlouhodobé práce, jsou úspěchy divadelníků postaveny,“ uvádí nová ředitelka Linda Hejlová Keprtová a dodává, že jejím cílem bude i nadále vytvářet prostor pro sebevědomý kulturní stánek, který je nesmazatelně zapsán do divadelní mapy v celorepublikovém kontextu, prostor, který bude každý večer přinášet emoce, poslání, naději, myšlenku a radost. Neboť tyto důvody přináší její práci smysl, tyto důvody jsou alfou a omegou každého divadelního počínání – ve které věří, za které prosí a za které s respektem děkuje.
Foto: Fb divadla, Fb dětského pěveckého sboru Severáček, Radek Teope Drbohlav
Příspěvky redakce
- Jihočeské divadlo uvádí oživlý příběh Vánoc
- Mozartův Mesiáš k poslechu v Brně i se slovenskými pěvci
- Sto čtyřicet let první stálé české divadelní scény v Brně na online výstavě
- SOČR pod taktovkou Jana Kučery mimo jiné se skladbou Jana Kučery
- Praha má nové muzeum věnované Mozartovi
Více z této rubriky
- Jihočeské divadlo uvádí oživlý příběh Vánoc
- Mozartův Mesiáš k poslechu v Brně i se slovenskými pěvci
- SOČR pod taktovkou Jana Kučery mimo jiné se skladbou Jana Kučery
- Praha má nové muzeum věnované Mozartovi
- Plzeňské Vánoce jazzově i s akordeony
- Vánoce v Košicích
- ČRo D-dur: Na návštěvě u hobojistky Jany Brožkové
- Adventní koncerty Nadačního fondu Magdaleny Kožené podpoří i hudebně nadané děti
- Čtvero ročních dob z Benátek a Buenos Aires se studentskými filharmoniky
- Dvojí Vánoce s Jihočeskou filharmonií