pátek, 07 květen 2021 19:03

Kocianova houslová soutěž už zná výsledky. Vyhrál Kai Gergov

Autor:

V tradičním termínu, ale v netradičním online formátu se od úterý 4. května soutěžilo v třiašedesátém ročníku mezinárodní Kocianovy houslové soutěže. Ta se věnuje mladým houslovým nadějím do šestnácti let a město Ústí nad Orlicí ji pořádá na počest slavného rodáka, houslového virtuosa Jaroslava Kociana. Do virtuálního prostoru se přesunul i hudební festival Kocianovo Ústí, který houslovou soutěž každoročně doprovází. Nová forma tak umožnila neztratit další ročník. Stejným způsobem byl v Ústí nad Orlicí uspořádán v dubnu i šestadvacátý ročník Heranovy violoncellové soutěže. KlasikaPlus přináší svým čtenářům dnes zveřejněné výsledky slavné houslové soutěže.

 

801

 

V souboji o titul laureáta se prostřednictvím zaslaných nahrávek poměřilo pětadvacet houslistů z České republiky s dalšími talenty ze čtvrnácti zemí z celého světa – z Polska, Německa, Rakouska, Itálie, Francie, Srbska, Lotyšska, Estonska, Ruska, Bulharska, Turecka, Mongolska, USA a Japonska.

V porotě zasedli Pavel Hůla, dlouholetý primárius Kocianova kvarteta a předseda poroty, Jan Fišer, koncertní mistr České filharmonie a PKF – Prague Philharmonia a člen Dvořákova tria, Shizuka Ishikawa, renomovaná sólistka a členka Kubelíkova tria, Jozef Kopelman z VŠMU v Bratislavě, Hana Kotková, která vyučuje na Conservatorio della Svizzera italiana v Luganu, houslista Petr Matěják a Ivan Štraus, vyučující na HAMU v Praze.

Laureátem letošního ročníku Kocianovy houslové soutěže se stal soutěžící ve 2. kategorii Kai Gergov s bulharsko-japonskými kořeny, který žije a studuje ve Vídni.

V první kategorii se na prvních dvou místech umístili Aleksandr Kolesnikov a Vasilisa Sokolova z Ruska. O třetí místo se podělili naše Lucie Troupová, Nina Rakočević ze Srbska, Sylvia Michelle Pine z USA a Yesui Tulgat z Mongolska.

 

 

Druhou kategorii vyhrál zmiňovaný Kai Gergov. O druhou cenu se dělily Valentina-Maria Schwinge a Bernadette Pihusch z Německa a třetí cena připadla jejich krajance Kiře Elizabeth Koch, Rusce Aigul Chinakaevě a Ryunosuke Asano z Japonska.

 

 

Ve třetí kategorii vyhrál Američan Tokuji Miyasaka, druhou cenu obdržely Rakušanka Mariam Minna Abouzahra a Bulharka Dalia Martin Cholakova. Na třetím místě se umístili náš Milan Kostelenec a Lidia Tushkova z Rakouska.

 

 

Čtvrtou kategorii zdolala Bulharka Boryana Yordanova Zheleva, na druhém místě to byli Čech Roman Červinka, Kaia Selden z USA a Elisabeth Pihusch z Německa. Třetí příčka patří naší Alžbětě Dusové a Livii Gruppo-Maurel z Francie.

 

 

Slavnostní vyhlášení podrobných výsledků lze online sledovat zde. Předseda poroty Pavel Hůla a ředitelka soutěže Lenka Lipenská ve streamech informují o získaných cenách. Patronem soutěže a uměleckým ředitelem festivalu Kocianovo Ústí je už několik let Pavel Šporcl.

 

800

 

Foto: archiv soutěže

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.