KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Odešel přítel… Dalibor Janota (1946–2023) english

V pondělí 5. června zemřel ve věku 76 let emeritní sólista Opery Národního divadla v Praze pan Dalibor Janota.

Nechci zde psát oficiální nekrolog, spíš vzpomenout na zemřelého přítele (doufám, že Dalibora mohu za přítele označit). Seznámil jsem se s ním při svém hostování ve Státní opeře Praha, později také hostoval v opeře v Plzni a účinkoval i v mé inscenaci Offenbachova Pařížského života v Plzni jako Gontran Chaumiere. V Plzni jeden čas působil i v divadelním archivu. Dalibor také viděl několik mých operních inscenací a jeho názoru jsem si vždy vážil. Pocházel z Ostravy, vyrůstal v divadelním prostředí, jako sólista působil v Opavě, Teplicích a ve Státní opeře, kde svědomitě také vedl operní archiv. Nezpíval nikdy první tenorový obor (snad s výjimkou některých operetních rolí), ale vytvářel drobné postavy, kterým vždy dokázal vdechnout život a dokázal je zřetelně charakterizovat. Snil o tom, že nahraje CD z výstupů z těchto malých rolí.

Byl velice vzdělaný a jeho celoživotním zájmem byla nejen opera, ale i opereta, což nás hodně spojovalo; oba jsme těžce nesli, jak se s tímto žánrem v našich divadlech v posledních letech nakládá (zrušení několika souborů, fúze s operou, transformace na soubor muzikálový). Oba jsme věděli, že není pravdou, že je opereta již mrtvá, protože na ni nikdo nechodí a nikdo ji neumí dělat. Já jsem se osobně přesvědčil, že mladá generace hraje operetu ráda, protože jsem se studenty na Pražské konzervatoři nastudoval více než deset klasických operet.

Dalibor také napsal jedinečnou knihu Česká a světová opereta, která je prvním a jediným česky psaným operetním průvodcem. Velice jsem si vážil i jeho knihy Malá encyklopedie české opery, kterou napsal spolu s Janem P. Kučerou. Nabádal jsem Dalibora, aby pracoval na jejím druhém vydání, protože kniha je dávno rozebraná a vyžadovala by aktualizaci. Dalibor k tomu byl ovšem skeptický, protože měl špatné zkušenosti právě s operetním průvodcem, když celou řadu dalších operetních obsahů musel oželet z marginálního důvodu, že v knize již není místo.

V myslích řady svých přátel zůstane jako zanícený divadelník a dobrý člověk.

Foto: Facebook, Národní divadlo Praha

Zbyněk Brabec

Zbyněk Brabec

Tenorista, dramaturg, režisér, pedagog a publicista
 
Začínal jako sólista operety a opery DJKT v Plzni, zpíval na většině českých operních scén. Od osmdesátých let je dramaturgem plzeňského operního souboru, režíruje rovněž operní a operetní představení. Po léta spolupracoval s Českým rozhlasem Vltava na pořadech o operním a pěveckém umění, je dlouholetým publicistou v odborných médiích, aktivním členem výboru Jednoty hudebního divadla a členem odborné poroty pro udělování cen Thálie. Pedagogicky působí na Pražské konzervatoři.Příspěvky od Zbyněk BrabecVíce z této rubriky