Ondřej Zámečník vítězem skladatelské soutěže festivalu Věčná naděje
Druhý ročník skladatelské soutěže pořádané Nadačním fondem Hudba pro Věčnou naději oznámil výsledky. Vítězem se stal sedmadvacetiletý komponista Ondřej Zámečník s dílem Naděje v dětských obrázcích z Terezína pro dechové kvinteto. Poprvé ji na koncertu osmého ročníku festivalu Věčná naděje v úterý 4. února zahraje Belfiato Quintet.

Kompozice přihlášené do druhého ročníku soutěže organizované při hudebním festivalu Věčná naděje posoudila odborná porota zahrnující skladatele, činovníky festivalu i interprety vítězné skladby. Zasedli v ní skladatel a kytarista Lukáš Sommer, komponující klarinetista Aleš Pavlorek, izraelský hudební skladatel Yuval Shaked, členka správní rady pořádajícího Nadačního fondu Hudba pro Věčnou naději Martina Jankovská, dramaturgyně festivalu Kristina Vocetková a konečně členové souboru Belfiato Quintet, který se ujme premiérového nastudování. Z předložených děl porotce nejvíce zaujala skladba Ondřeje Zámečníka, který vedle uvedení skladby na festivalovém koncertu získal i finanční odměnu.
Pro kompozici Naděje v dětských obrázcích z Terezína pro dechové kvinteto se Zámečník inspiroval při třídenní muzikologické exkurzy v Památníku Terezín. „Hlavním tématem kompozice jsou obrázky dětí, které holokaust nepřežily. V kompozici se tak zrcadlí veselá dětská naděje v kontrastu s jejich tragickým osudem. Hlavní myšlenkou je naděje, kterou děti v Terezíně měly. Ta šance, že se dožijí konce války, ale pro mnohé z nich zůstala jen pouhým snem. Celou kompozici tak rámuje motiv naděje, který je pojícím prvkem celé suity. Vybrané obrázky znázorňují černého pejska, motýla a fotbalový zápas. Jednotlivé obrázky nebyly pojmenovány, proto jsou ve skladbě nazvány dle tématu, které znázorňují,“ uvedl k dílu sám autor.
Ondřej Zámečník studuje hudební vědu a management v kultuře na Masarykově univerzitě v Brně, předtím vystudoval obor hra na hoboj na Konzervatoři Pardubice. Věnuje se hře na anglický roh, zobcovou flétnu a klávesové nástroje. Jeho díla nastudoval mimo jiné Symfonický orchestr Masarykovy univerzity, který uvedl jeho symfonické básně Vodník a Krvavá svatba. Premiéra Zámečníkovy vítězné skladby Naděje v dětských obrázcích z Terezína se uskuteční v úterý 4. února v pražské Španělské synagoze v provedení souboru Belfiato Quintet a za účastí autora. Soubor vedle vítězné novinky zahraje také Ibertovy Tři krátké kusy pro dechové kvinteto, Kleine Kammermusik Paula Hindemitha, Milhaudův Krb krále René a Ravelovu skladbu Má matka husa.

V loňském roce se konal první ročník kompoziční soutěže, v níž uspěl Ari Dvořáků se smyčcovým kvartetem Petrichor. Premiérové provedení Bennewitzovým kvartetem portál KlasikaPlus.cz reflektoval ZDE.
Osmý ročník hudebního festivalu Věčná naděje, jehož plány portál KlasikaPlus.cz představil ZDE, se uskuteční od 2. února do 20. března na sedmi různých místech Prahy. V dramaturgickém ohnisku letošní přehlídky bude nejen tvorba terezínských skladatelů, ale i díla reflektující příkoří, nespravedlnost, bezpráví nebo pronásledování.
Foto: Martin Robovský, archiv souboru
Příspěvky redakce
- Sbor Kajetán uzavře sezonu dvojicí koncertů. Představí repertoár pro soutěže v Polsku i Kalifornii
- Kytaristé popadesáté k poctě raného romantika Johanna Kaspara Mertze
- As One. Dominika Škrabalová v Drážďanech jako transgender osoba
- V Litomyšli představí podobu budoucí Vltavské filharmonie. Návštěvníci si ji projdou ve virtuální realitě
- Alena Hron až v Japonsku
Více z této rubriky
- Hornista Jan Vobořil ml. uspěl na soutěži v Markneukirchenu
- Národní divadlo Brno rozšiřuje program pro podporu vzniku nových inscenací
- Jan Málek (1938–2026)
- Ceny OSA za rok 2025 pro Koženou, Srnku, Temla či Ebena
- Petr Popelka od sezony 2029/30 coby hudební ředitel povede Bavorskou státní operu
- Pražská konzervatoř mění organizační strukturu. Zaměří se na duševní zdraví studentů
- Jakub Hrůša bude prezidentem Smetanovy Litomyšle
- Česká hudební rada otevřela debatu o budoucnosti hudebního vzdělávání i postavení umělců
- Kompoziční soutěž příbramského Dvořákova festivalu vyhrála Markéta Kapustová
- Dědická kauza spojená s majetkem po herečce Budínové míří před soud. Figuruje v ní i Gabriela Beňačková