KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Oslava české hudby s Radkem Baborákem a Petrem Nouzovským v Mladé Boleslavi english

Koncertní cyklus Rok na 4 doby pořádá slavnostní koncert, který se uskuteční 19. března od devatenácti hodin ve Škoda Muzeu v Mladé Boleslavi. Vystoupí orchestr Česká sinfonietta, sóla pro violoncello se zhostí Petr Nouzovský. Diriguje osobnost světové klasické hudby, hornista a dirigent Radek Baborák.

Na program večera je jako hlavní bod programu zařazen Koncert pro violoncello a orchestr h moll od Antonína Dvořáka. Dále diváci uslyší například ScherzoTriumfální symfonie Bedřicha Smetany, Karneval Antonína Dvořáka či pochod V nový život od Josefa Suka.

Hudební večer s názvem Oslava Roku české hudby naváže na tradici Roku české hudby, která započala přesně před sto lety v roce 1924, kdy se konaly oslavy stého výročí narození Bedřicha Smetany. Od té doby se Rok české hudby až na výjimky konal v každém roce končícím na číslici čtyři. Číslici čtyři má ve svém názvu i mladý koncertní cyklus Rok na 4 doby.

Česká Sinfonietta je symfonický orchestr, který vznikl na základech souboru Baborák Ensemble a debutoval na Mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro v roce 2011. Jedinečná je spolupráce s festivalem Smetanova Litomyšl, na němž patří těleso ke stálicím programu. V roce 2017 se Česká Sinfonietta představila i na MHF Dvořákova Praha. Petra Nouzovského, který se řadí mezi nejlepší evropské violoncellisty své generace, lze slyšet na mnoha prestižních pódiích (Concertgebouw v Amsterdamu, Festivalový sál Bad Kissingen, Herkules Saal v Mnichově). Je pravidelným hostem Pražského jara, MHF Leoše Janáčka a Dvořákovy Prahy. Hornista a dirigent Radek Baborák patří mezi nejvýraznější osobnosti světové klasické hudební scény. Vystupoval na v koncertních sálech po celém světě a spolupracoval s řadou výjimečných dirigentských osobností; působil jako sólohornista v PKF — Prague Philharmonia, České filharmonii, Mnichovské filharmonii a v letech 2003 až 2010 též u Berlínských filharmoniků. Od sezony 2021, je šéfdirigentem a dramaturgem Západočeského symfonického orchestru Mariánské Lázně.

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky