Pardubická filharmonie bude zatím prodávat koncerty jednotlivě
„Jedním ze zajímavých okamžiků sezóny bude koncertní provedení Bendova melodramu Ariadna na Naxu.“
„I v nadcházející sezoně pardubická filharmonie připomene projekt Češi ve Vídni.“
„Marko Ivanović při nedělních matiné pro děti a rodiče přiblíží témata Slavnosti v hudbě, Vlastnosti v hudbě a Sladkosti v hudbě.“
Komorní filharmonie Pardubice pro příští sezónu výjimečně a dočasně nenabízí předplatné. Důvodem je dosavadní nepředvídatelnost epidemiologické situace a pravděpodobnost přetrvávajících omezení pro konání kulturních akcí. V nabídce má však jako obvykle deset základních koncertních programů. Konají se každý měsíc v pondělí a ve středu, ve stanovené termíny. U šesti vybraných programů – v září, říjnu, prosinci, březnu, květnu a červnu – se koncert uskuteční navíc i v úterý.
Za jednu z hlavních událostí sezóny považují pořadatelé hostování světově uznávané klarinetistky Sharon Kam, umělkyně izraelského původu, která pro účinkování v Pardubicích nastuduje mimo jiné i skladbu soudobého českého autora Ondřeje Kukala. Sezonu zarámují vystoupení dvou předních houslistů současnosti – Pavel Šporcl na její začátku zahraje Koncert e moll od Felixe Mendelssohna-Barholdyho a Milan Al-Ashhab, představitel nové generace, umělec česko-palestinského původu, přednese pak v červnu Koncert D dur Petra Iljiče Čajkovského. Mezi dalšími hosty figurují klavírista Martin Kasík, varhaník Roman Perucki, cembalistka Edita Keglerová, klavírista Jan Bartoš a houslista Jakub Junek s violistou Bohuslavem Matouškem, harfistka Jana Boušková s flétnistou Janem Ostrým a pak i Smetanovo trio.
Šéfdirigent orchestru Stanislav Vavřínek nastuduje tři klasické programy a tradičně povede orchestr při zahajovacích koncertech. Dalšími hostujícími dirigenty budou Petr Altrichter, Marek Prášil, Martin Lebel, Martin Sieghart a Yu-An Chang.
Jedním ze zajímavých okamžiků sezóny bude koncertní provedení melodramu Ariadna na Naxu. Do Pardubic přivede herce Ivanu Jirešovou, Apolenu Veldovou a Petra Stacha. U příležitosti 300. výročí narození jeho autora, Jiřího Antonína Bendy, zazní také nové dílo skladatele Tomáše Illeho, komponované na objednávku filharmonie. Tyto koncerty bude řídit dirigent Jiří Petrdlík, I v nadcházející sezoně pardubická filharmonie připomene projekt Češi ve Vídni, v jehož rámci už pod vedením dirigenta Marka Štilce pro vydavatelství Naxos natočila řadu CD. Nyní chystají další díla Pavla Vranického; při únorových koncertech se také uskuteční křest nového CD s prvním výběrem jeho skladeb.
Do populárních koncertů, které se pohybují mimo oblast klasiky a nesou název Máme hosty, přispěje pardubický orchestr programem Na skok do Paříže II. Přinese směs francouzských šansonů a dalších podmanivých melodií od Edit Piaf nebo Jacquese Brela i autorskou tvorbu v podání šansoniérky Radky Rubešové a jejího Chanson Trio Coucou.
Groteska s filharmonií, to je další plánovaný netradiční program. Půjde o živý doprovod k němému filmu Frigo na mašině, promítanému na velkém plátně. Dirigentem a autorem originální hudby je Robert Israel z USA. A velký zájem předpokládá filharmonie i v případě Aprílového swingování, jehož protagonistou bude zpěvák Jan Smigmator. Posledním magnetem projektů „Máme hosty“ bude Bohemia Saxophone Quartet.
Organizátoři oznámili pro příští sezónu čtyři mimořádné koncerty: jeden se uskuteční při příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii, další – ve spolupráci s pardubickou konzervatoří – se jmenuje Pocta sbormistrům a představí Vysokoškolský umělecký soubor, Continuo Pardubice a sbor Vlastislav z Heřmanova Městce. Připraven je Vánoční koncert, na kterém mají spolupracovat Královéhradecký dětský sbor Jitro, smíšený sbor Jitro a pardubické Continuo; zazní při něm i Rybova Česká mše vánoční. A uskuteční se i Silvestrovský koncert, jehož protagonistou by měl být tenorista Daniel Matoušek.
Hlavní hostující dirigent Marko Ivanović se představí při oblíbených nedělních matiné pro děti a rodiče O čem nám vypráví hudba, které jsou nenahraditelnou součástí edukativních projektů. Společně s muzikologem Petrem Kadlecem přiblíží témata Slavnosti v hudbě, Vlastnosti v hudbě a Sladkosti v hudbě. Pokračovat budou i koncerty pro školy a projekt Filharmonie seniorům, při kterém malá uskupení muzikantů směřují do domovů pro seniory a dalších pečovatelských zařízení.
Komorní filharmonie Pardubice už ví, že dvakrát vystoupí na festivalu Smetanova Litomyšl 2022 a že bude na festivalu Mladá Praha, na Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov, na Nekonvenčním žižkovském podzimu a na přehlídkách Trutnovský podzim, Hudební Kroměříž, EuroArt Praha, Malostranské hudební slavnosti, Dny Bohuslava Martinů v Praze, Klášterní hudební slavnosti v Šumperku a Kocianovo Ústí. Některé pardubické koncerty bude orchestr reprízovat, například v rámci abonentního cyklu Komorní hudby u Beránka v Náchodě a také v rámci Chrudimských hudebních pátků. A objeví si opět i na pódiu lesního divadla v Řevnicích u Prahy.
Foto: Nancy Horowitz, archivy interpretů, Fb filharmonie, František Renza
Příspěvky redakce
- Slovenská filharmonie uvede díla s jižanskou příchutí
- Alžběta Poláčková jednou z mnoha tváří příštích dní u Pražských symfoniků
- SOČR hostí mladé z ‚Ježkárny‘
- Wolf Matthias Friedrich zazpívá ve Dvoře Králové
- Sarkasmy. Nový počin baletu Národního divadla
Více z této rubriky
- Slovenská filharmonie uvede díla s jižanskou příchutí
- Alžběta Poláčková jednou z mnoha tváří příštích dní u Pražských symfoniků
- SOČR hostí mladé z ‚Ježkárny‘
- Wolf Matthias Friedrich zazpívá ve Dvoře Králové
- Sarkasmy. Nový počin baletu Národního divadla
- Česká filharmonie přivítá hvězdného Andsnese
- Hudební výstavy v Ostravě i Brně
- Jan Kučera v Košicích k provedení filmové hudby
- Nizozemsko-kanadský Butter Quartet hostem v brněnském konventu
- Slovanské tance komplet. ČNSO tvarovaný Petrem Altrichterem