Podzimní festival duchovní hudby – dvě soboty se sborovým uměním
Na nadcházející dvě soboty přichystali organizátoři Podzimního duchovního festivalu v Olomouci dva koncerty. V sobotu 15. října bude chrám Panny Marie Sněžné místem koncertu polského chlapeckého a mužského sboru Poznańskie Słowiki s varhaníkem Marcinem Gałęskim a dirigentem Maciejem Wielochem. Na programu budou duchovní díla polských a evropských skladatelů. O týden později se bude v katedrále svatého Václava konat koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava a Českého filharmonického sboru Brno. Dirigovat bude Pierre Bleuse a sólisty budou sopranistka Alžběta Poláčková a tenorista Jaroslav Březina. Zazní Mendelssohnova koncertní předehra Hebridy, Hindemithova Symfonie Malíř Mathis a Janáčkovo Věčné evangelium.
Chlapecký a mužský sbor Poznańskie Słowiki (Poznaňští slavíci) na podzim roku 1939 založil devatenáctiletý Stefan Stuligrosz v Poznani. Sbor zpíval při mších ve dvou poznaňských kostelech, kam mohli chodit Poláci za války na bohoslužby. Úsilím Stuligrosze se po válce sbor početně rozrostl a poté, co se vyprofiloval, byl oficiálně připojen k Poznaňské filharmonii. Tehdy se také v Polsku vžil název „Poznaňští slavíci“. Stefan Stuligrosz pečoval o uměleckou úroveň sboru dvaasedmdesát let. V roce 2012 se stal uměleckým vedoucím a pokračovatelem Stuligroszova díla jeho žák Maciej Wieloch. Těleso zpívalo téměř ve všech evropských zemích, dále v USA, Kanadě, Jižní Koreji a Japonsku. Vystupovalo pro korunované hlavy a prezidenty a mnohokrát pro papeže Jana Pavla II. Poznaňští slavíci spolupracovali s vynikajícími umělci, kupříkladu s Barbarou Hendricks, Margaret Marshall, Adele Stolte, Renatou Scotto, Krystynou Szostek-Radkowou, Teresou Żylis-Gara, Ryszardem Karczykowskim, Wiesławem Ochmanem. Sbor řídili mimo jiné Stanisław Wisłocki, Marek Pijarowski, Łukasz Borowicz, David Shalom a legendární Leonard Bernstein. Soubor trvale spolupracuje s Poznaňskou filharmonií.
Dirigent koncertního programu v sobotu 22. října Pierre Bleuse je vnímán jako inspirující, novátorská hudební osobnost a je zván k řadě těles a na přední festivaly v Evropě. Od sezóny 2021/22 působí jako šéfdirigent Odense Symphony Orchestra a také jako nový ředitel proslulého Pablo Casals Festival v Prades. Od sezóny 2023/24 se stane uměleckým ředitelem pařížského souboru Ensemble Intercontemporain. V uplynulé sezóně vystoupil s řadou předních světových těles, jako byl kupříkladu Orchestre National de France, Singapore Symphony, Tokyo Symphony, Berner Symphonieorchester, Flanders Symphony Orchestra, Orchester Symphonique de Québec a Orchestre Philhamonique Royal de Lutych a Philharmonie de Paris.
Foto: Facebook sboru, Facebook P. Bleuseho
Příspěvky redakce
- Druhá polovina března v Českých centrech
- Akordeon v barvách festivalovou novinkou v Opavě
- Hlasy tří světů aneb Jaro s Victoria Ensemble
- Filharmonie Brno zamíří do Polska, doma zahrají orchestrální akademici
- Nitrová, Nekoranec a Kahánek. Nabitý Zápisník zmizelého na půdě ostravské univerzity
Více z této rubriky
- Druhá polovina března v Českých centrech
- Akordeon v barvách festivalovou novinkou v Opavě
- Hlasy tří světů aneb Jaro s Victoria Ensemble
- Filharmonie Brno zamíří do Polska, doma zahrají orchestrální akademici
- Nitrová, Nekoranec a Kahánek. Nabitý Zápisník zmizelého na půdě ostravské univerzity
- Westendský Fantom opery míří do Prahy
- Augenblick a laug.sonoris. Soudobé kompozice na HAMU
- Mosty soudobé hudby. Nový koncertní cyklus propojí české i zahraniční skladatele
- Vokál, klavír, smyčce i žestě. Pestrý výběr komorní hudby s razítkem České filharmonie
- Kvinteto Belfiato hraje novinku Lukáše Sommera