KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Potomci skladatele Karla Weisse našli v Metropolitní opeře svědectví o pradědečkovi english

Karel Weiss (1862 – 1944), jeden z pozapomenutých českých hudebních skladatelů, známý také pod pseudonymem Celestin Nožička, byl před druhou světovou válkou populárním autorem nejen operet a oper, ale třeba i prvních melodií k filmům. Známým se stal například i díky operním dílům Revizor nebo Viola. Jeho opera Polský Žid, v Praze premiérovaná roku 1901 a v nové době pak zase oživená roku 2001, byla dokonce ve 20. letech uvedena v New Yorku – ještě na prknech původní historické budovy Metropolitní opery. Newyorské České centrum, které se věnuje mimo dalších aktivit i navazování vztahů s potomky slavných umělců, proto nedávno zařídilo jednu ze speciálních prohlídek Archivu MET také rodině Pokorných, příbuzných skladatele Weisse. Archiv The Metropolitan Opera byl na jejich návštěvu samozřejmě dobře připraven.

Díky práci týmu archivářů pod vedením ředitele Archivu MET Maurice Wheelera a za asistence Johna Tomasicchia se podařilo dohledat řadu tištěných materiálů a fotografií z uvedení Weissovy opery.  Paní Iveta Pokorná s dcerou, které se hudbě, pohybu a tanci rovněž všeobecně věnují, neskrývaly pohnutí. Rozpovídaly se o pradědečkovi, který podle nich zůstává i v Česku stále ještě nedoceněn. 

Potomci skladatele Karla Weisse s archiváři MET

Potomci skladatele Karla Weisse v archivu MET s Johnem Tomasicchio

Potomci skladatele Karla Weisse v archivu MET s Johnem Tomasicchio

Foto: autor

Miroslav Konvalina

Miroslav Konvalina

Novinář

Někdejší rozhlasový novinář, v letech 2019 až 2024 ředitel Českého centra v New Yorku, Absolvoval studium na Fakultě řízení Vysoké školy ekonomické a mimořádné studium Fakulty žurnalistiky Univerzity Karlovy. Rozhlasovou a televizní žurnalistiku studoval na University of Missouri v USA a prošel různými novinářskými stážemi jak v Evropě, tak v USA. V Československém a Českém rozhlase pracoval v různých pozicích ve zpravodajství, vedl Redakci zahraničního zpravodajství ČRo 1 - Radiožurnálu, byl zahraničním zpravodajem a pak ředitelem stanice. Pracoval také jako tiskový mluvčí a v marketingu a PR. Rád cestuje, bavilo ho natáčení reportáží z prostředí domorodých kultur různých částí světa.Příspěvky od Miroslav KonvalinaVíce z této rubriky