KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Prague Sounds na Vltavě – Česká filharmonie s Koncertem pro Evropu english

U pražského Slovanského ostrova v těchto dnech dokončují stavbu plovoucí scény festivalu Prague Sounds / Struny podzimu. Letos projekt dostává další rozměr, a to jak ve smyslu fyzickém, tak přeneseném. Bude jím Koncert pro Evropu, který se zde odehraje v pátek 2. září od 20:10 hodin s živým přenosem Českou televizí na programu ČT art. Česká filharmonie pod taktovkou svého šéfdirigenta Semjona Byčkova oslaví společný evropský domov při příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie. V Glagolské mši Leoše Janáčka vystoupí Pražský filharmonický sbor se sólisty Evelinou Dobračevou, Lucií Hilscherovou, Alešem Brisceinem a Janem Martiníkem, na varhany bude hrát Daniela Valtová Kosinová. Tito sólisté se s ČF před pár dny vrátili z turné po Skotsku, Francii a Španělsku, kde Janáčkovu mši několikrát provedli.

V úvodu koncertu zazní Beethovenova Óda na radost – závěr jeho Deváté symfonie. „Divákům rozdáme noty i text a věřím, že potvrdíme pořekadlo ‚co Čech, to muzikant‘ a že se náš mohutný divácký chór ke zpěvu přidá,“ těší se ředitel festivalu Marek Vrabec. Poté už budou následovat skladby našich světově proslulých skladatelů – Karneval Antonína Dvořáka, symfonická báseň Vltava Bedřicha Smetany z cyklu Má vlast a monumentální Glagolská mše Leoše Janáčka. Vstupenky na plovoucí hlediště jsou v tuto chvíli už vyprodané, ale jako obvykle bude možné koncert sledovat i z nábřeží, Slovanského ostrova, mostu Legií a také z plavidel. Letos vypluje i regata plachetnic, která dotvoří jedinečnou atmosféru tohoto svátečního večera.

Pro historicky první koncert České filharmonie přímo na hladině Vltavy plovoucí jeviště ještě rozšiřujeme, aby pojalo 170 účinkujících. Zvětšení se dočká také hlediště, jehož kapacita vzroste z 1000 na 1200 sedících diváků. Půjde tedy o největší výtlak v historii Prague Sounds,“ uvádí Vrabec.

Slavnostní zahájení koncertu obstará nový zvon #9801. Jeho označení odkazuje na počet zvonů umlčených v naší zemi za druhé světové války. Za každý zničený zvon byl vložen jeden kilogram do nového zvonu, proto má hmotnost právě 9801 kg.

Během pátečního podvečera nabídne festival Prague Sounds také doprovodný program Koncertu pro Evropu v dolní části Václavského náměstí. Akcí nazvanou Ode to Joy provede moderátor, hudebník a bavič En.dru. Společně s Danem Bártou a Jenem Hovorkou od 19 hodin připraví publikum i na večer živým společným koncertem. Ještě předtím si diváci užijí další hudební vystoupení a dozví se spoustu zajímavostí ze zákulisí díky hostům spjatým s Koncertem pro Evropu a festivalem Prague Sounds. Celý program pak vyvrcholí přímým přenosem Koncertu pro Evropu na velkoplošné obrazovce od 20:10 hodin.

Komu se nepoštěstí zažít Koncert pro Evropu naživo na místě nebo prostřednictvím přenosu na Václavském náměstí, může si tuto výjimečnou kulturní událost vychutnat i u televizní obrazovky. Přímým přenosem odvysílá úvod koncertu ČT1, přenos celého večera nabídne ČT art. Do světa bude koncert vysílat mezinárodní TV arte. „Myslím, že náš společný evropský domov nabyl v dnešní válečné době na významu. Jsme rádi, že toto poselství můžeme vyslat nejen do ulic Prahy, ale také do všech koutů naší republiky, Evropy a vlastně do celého světa,“ uzavírá Vrabec.

Rozhovor s Markem Vrabcem čtěte pod titulkem Praha bude v pátek večer centrem Evropy.

Zajímavosti o plovoucí scéně Prague Sounds

Váha celé konstrukce jeviště: přibližně 22 tun

Nosnost hlediště: 800 tun

Kapacita hlediště: přibližně 1 200 diváků

Množství pontonů: 25 pontonů o rozloze 1 232 m2

Původ pontonů: celá Česká republika

Velikost plovoucí scény: 30 × 27 m včetně dekorace

Počet pracovníků podílejících se na stavbě: přibližně 190

Délka výstavby: 8 dní

Plovoucí scéna na Vltavě vzniká v součinnosti s Městskou částí Praha 1 a Povodím Vltavy.

Foto: archiv festivalu

{loadmoduleid 238}

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky