KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Přední umělci a několik premiér – začíná hlavní program Dnů Bohuslava Martinů english

Kühnův dětský sbor letos otevře hlavní program festivalu Dny Bohuslava Martinů, začne zítra, v úterý 4. prosince, v Sále Martinů kantátou Otvírání studánek. Festivalu předcházel už koncert  v polovině listopadu, kdy ve Španělském sále zazněl náročný programem ze současné tvorby. Informovali jsme o něm v článku Prolog Dnů Bohuslava Martinů s policejním orchestrem. Hlavní program teď nabídne až do 19. prosince celkem osm koncertů, na kterých vystoupí výrazní čeští i zahraniční umělci, například Ivo Kahánek, Frank Peter Zimmermann a Česká filharmonie pod vedením Jakuba Hrůši, Wihanovo kvarteto nebo vítězky minulých ročníků Soutěže Nadace Bohuslava Martinů, sopranistka Zdislava Bočková a klarinetistka Anna Paulová.

Vaše báseň o Studánce se mne hluboce dotkla nejen proto, že máte rád Vysočinu, ale i proto, že je krásná. Mnoho vzpomínek vyvolala – a drahých. Ovšem, že na ni píšu hudbu; tak krásný text se nenajde každý den,“ píše Bohuslav Martinů v roce 1955 autorovi textu Miloslavu Burešovi, od jehož smrti tento rok uplynulo 50 let. Martinů skladbu tomuto básníkovi a svému příteli nakonec i věnoval. Kromě Otvírání studánek uvede 4. prosince Kühnův dětský sbor i skladby Jana Nováka a premiéry děl Josefa Marka a Slavomíra Hořínky.

O den později 5. prosince vystoupí na pražské HAMU laureátka Pražského jara klarinetistka Anna Paulová a sopranistka Zdislava Bočková, která získala v roce 2017 ve finále pěvecké soutěže Otto Edelmanna speciální cenu Seefestspiele Mörbisch. Obě mladé umělkyně také v minulých letech zvítězily v Soutěži Nadace Bohuslava Martinů. Zdislava Bočková nabídne s klavíristkou Martou Vaškovou árie z oper Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. Anna Paulová provede s renomovaným Wihanovým kvartetem Kvintet h moll pro klarinet a smyčcové kvarteto Johannese Brahmse.

Ve spolupráci s Francouzským velvyslanectvím přivítají 10. prosince Dny Bohuslava Martinů prvního klarinetistu Orchestre de Paris Philippe Berroda, který vystoupí spolu s hobojistkou Janou Kopicovou a se dvěma vítězi Pražského jara, fagotistou Janem Hudečkem a klavíristou Ivo Kahánkem. Společně provedou skladby francouzských autorů a Bohuslava Martinů, který byl francouzskou hudbou silně ovlivněn.

12. prosince se představí violoncellista Petr Nouzovský spolu s dirigentem Chuheiem Iwasakim a Plzeňskou filharmonií v Martinů Koncertu pro violoncello a orchestr č. 1. Petr Nouzovský letos dotočil violoncellové sonáty Bohuslava Martinů s legendárním Gérardem Wyssem a předtím komplet jeho orchestrálních děl. Jak se na podzim svěřil KlasicePlus, hudba rodáka z Poličky mu změnila život.

Na Pražské konzervatoři provedou 18. prosince Severočeská filharmonie Teplice, Sylvie SchelingerováJiří a Eduard Kollertovi díla Antonína Dvořáka, Viléma Blodka, Bohuslava Martinů a Václava Riedlbaucha. Taktovky se ujme nový šéfdirigent Severočeské filharmonie Teplice Petr Vronský, kterému bude na festivalu během slavnostního večera udělena Medaile Bohuslava Martinů za šíření skladatelova hudebního odkazu.

Festival uzavře 19. prosince Česká filharmonie pod taktovkou svého hlavního hostujícího dirigenta Jakuba Hrůši. Ve Dvořákově Te Deum s nimi vystoupí ještě Kateřina Kněžíková, Jan Martiník a Pražský filharmonický sbor. Ve světové premiéře zazní skladba Vzkříšení světla a naděje Jiřího Gemrota. Frank Peter Zimmermann zahraje Martinů první houslový koncert a na závěr večera i festivalu pak zazní Vánoční kantáta pro baryton, dětský a smíšený sbor, varhany a orchestr Arthura Honeggera.

Součástí festivalu je už tradičně  interpretační soutěž Nadace Bohuslava Martinů. Rozhovory s letošními vítězi, houslistkou Evou Zrostlíkovou SchäferovouTriem Incendio, si můžete přečíst v naší rubrice MladíPlus. A také si můžete připomenout benefiční koncert cembalisty a posledního žáka Zuzany Růžičkové Mahana Esfahaniho, který hrál na podporu projektu postupného notového vydávání souborného díla Bohuslava Martinů.

Foto: Harald Hoffmann, archiv Dny Bohuslava Martinů

Veronika Veber Paroulková

Moderátorka, publicistka

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době připravuje a moderuje pořad Na návštěvě pro ČRo D-dur, pořady s vědci o vědě pro ČRo Plus a v oblasti klasické hudby příležitostně moderuje pro ČT art. Kromě toho spolupracuje jako moderátorka i s festivaly klasické hudby, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi, psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny. Je spoluzakladatelkou portálu o klasické hudbě KlasikaPlus.cz, kde zároveň publikuje. Kromě klasické hudby je její zálibou golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i kvalitní vína, vaření a gastronomii. Kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Její velkou láskou se stal v roce 2020 syn Kubíček. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…Příspěvky od Veronika Veber ParoulkováVíce z této rubriky