Rok na 4 doby se Špačkem, Sekerou a Ukrajinsko-Českou Sinfoniettou
Spolek 4ART, který v Mladé Boleslavi a okolí pořádá cyklus Rok na 4 doby, přichystal další ze svých koncertů. Tentokrát bude místem hudebního setkání mladoboleslavské Škoda Muzeum, a to v pondělí 13. března od devatenácti hodin. Vystoupí zde orchestr Ukrajinsko-Česká Sinfonietta s dirigentem Radkem Baborákem a hosty. Josefem Špačkem, který se ujme sólového partu v Beethovenově Houslovém koncertu D dur, a klavíristou Miroslavem Sekerou, jenž za vznikem cyklu stojí. Ujme se také klavírního partu v Sinfoniettě “La Petite Joie” Ondřeje Brouska. V této skladbě se představí i harfistka Ivana Dohnalová – Švestková. Úvod koncertu bude patřit Ouvertuře C dur Antonína Rejchy.

Orchestr Ukrajinsko-Česká Sinfonietta vznikl na jaře minulého roku, a to jako reakce na válečný konflikt na Ukrajině. Základem uskupení je orchestr Česká sinfonietta, založený v roce 2011 hornistou a dirigentem Radkem Baborákem. Ten je nyní rozšířený o ukrajinské hudebníky působící v České republice delší dobu a umělce, kteří do naší země uprchli před válkou.
Ivana Dohnalová – Švestková studovala obor harfa od roku 1998 na Janáčkově konzervatoři v Ostravě ve třídě Ady Balové. Šestileté studium ukončila absolutoriem v roce 2004. Ve studiu pak pokračovala na Pražské konzervatoři ve třídě Jany Bouškové, u které také v letech 2006 až 2011 absolvovala HAMU v Praze. Jako sólistka účinkovala s orchestry a tělesy PKF – Prague Philharmonia, Filharmonií Brno, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Smyčcovým orchestrem Pražské konzervatoře, Komorním orchestrem Leoše Janáčka, Collegiem 21, Ostravskou bandou a mezinárodním studentským orchestrem Europera.

Foto: Fb cyklu
Příspěvky redakce
- Pro Musica Nostra oživuje slovenské památky. I za pomoci českých interpretů
- Štecovo Dispute premiérově na Vinohradech
- Fibonacci Quartet v pražské Galerii Lapidárium
- Pražský pěvec 2026 zná vítěze. Jedním z nejúspěšnějších účastníků se stal Theodor Šimáček
- V závěru ‚spolkové‘ sezony figuruje stará hudba v podání České filharmonie
Více z této rubriky
- Pro Musica Nostra oživuje slovenské památky. I za pomoci českých interpretů
- Štecovo Dispute premiérově na Vinohradech
- Fibonacci Quartet v pražské Galerii Lapidárium
- V závěru ‚spolkové‘ sezony figuruje stará hudba v podání České filharmonie
- Jedna fakulta, mnoho světů aneb HAMUfest počtvrté
- Smetanovy Jabkenice propojí hudbu, rodinný program i svět neslyšících návštěvníků
- ‚Samé schválnosti a vtipy.‘ Sto let od vzniku Janáčkova Capriccia s Janáček Ensemble
- Tomáš Netopil a ansámbl Silentium v červnu dokonce pětkrát spolu
- Putování za studánkami i po cestě klavíristy. Litomyšlský Smetanův dům vábí
- Děti ze ZUŠ si zahrají společně s hráči České filharmonie