KlasikaPlus.cz© – portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Semjon Byčkov řídí hudební nastudování nové bayreuthské inscenace Tristana a Isoldy  english

Operní festival Richarda Wagnera se koná každoročně od 25. července do 28. srpna v bayreuthském festivalovém operním divadle na zeleném kopci. Bayreuth se tak stává kulturním centrem uměleckého poznávání hudby Richarda Wagnera a mezinárodní publikum se tam sjíždí už od roku 1872. Každou sezónu je připraveno přibližně třicet představení s Wagnerovou operní tvorbou. Výsada prvního hraného díla letos náleží Tristanovi a Isoldě.

Nikdy neměňte vítězný tým. Tak by se dal v krátkosti nazvat přístup organizátorů letošního ročníku legendární přehlídky. Na programu je tedy množství inscenací Tannhäusera, ParsifalaBludného Holanďana – bestsellerů minulé sezony, a to v téměř nezměněném obsazení. To znamená, že v roli Holanďana se vrátí Michael Volle a dirigovat budou znovu Pablo Heras-Casado (Parsifal), jeden z dirigentských objevů roku 2023, Oksana Lyniv (Bludný Holanďan) a Nathalie Stutzmann (Tannhäuser). V Parsifalovi zůstává Georg Zeppenfeld jako Gurnemanz, Ekaterina Gubanova jako Kundry vystoupí v šesti představeních Parsifala. Klaus Florian Vogt se chopí titulní role v Tannhäuserovi, Elisabeth Teige se vrátí také jako Elisabeth, Markus Eiche bude opět k vidění jako Wolfram von Eschenbach a Günther Groissböck se vrátí také jako landkrabě Hermann v inscenaci Tobiase Kratzera. V roli Siegmunda se ve Valkýře představí bayreuthský nováček Michael Spyres. Tomasz Konieczny opět ztvární roli Wotana.

Prsten Nibelungův je na programu pouze dvakrát, a to pod taktovkou Philippa Jordana, jak avizovala ředitelka festivalu Katharina Wagnerová už na začátku minuého ročníku. Nižší četnost uvedení cyklu může být důsledkem diskutabilní režie Valentina Schwarze, ani tato produkce však nedozná mnoha změn. Diváky také čeká nová inscenace Tristana a Isoldy s dirigentem Semjonem Byčkovem, šéfem České filharmonie. Režii má na starosti Thorleifur Örn Arnarsson a scénu Vytautas Narbutas. A toto představení bayreuthské slavnosti 25. července zahájí.

Foto: Marco Borggreve

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlus



Příspěvky redakce



Více z této rubriky