sobota, 07 listopad 2020 09:05

Pavilon G v Ostravě jako nový zkušební prostor Národního divadla moravskoslezského

Autor:

Umělecké soubory Národního divadla moravskoslezského mají poprvé za více než sto let existence k dispozici zkušební prostor rozměrů reálných jevišť Divadla Antonína Dvořáka i Jiřího Myrona, a to v bývalém pavilonu G ostravského výstaviště Černá louka. Divadlo jej vybudovalo převážně vlastními silami a do správy ho dostalo v roce 2017 od města Ostravy. V původním plánu bylo vybudovat v pavilonu studiovou divadelní scénu pro zhruba 220 diváků a ve druhé části zkušební prostory velikosti reálných jevišť.

 

250

 

„Scéna v pavilonu G nám umožní hrát a přesunout tam velkou část představení v době druhé etapy rekonstrukce komplexu Divadla Jiřího Myrona, která zahrne celkovou obměnu a modernizaci jevištních technologií a opravy zázemí pro umělce. To vše je dnes na hranici živostnosti a pro další provoz divadla je modernizace v dohledné době nezbytná. Práce by měly trvat až dva roky. Kapacitně a rozměrem jde v případě studiové scény v pavilonu G o typ prostoru, který v Ostravě chybí, a chceme jej pochopitelně plnohodnotně využívat i po dokončení rekonstrukce Divadla Jiřího Myrona,“ uvádí ředitel NDM Jiří Nekvasil.

Současná situace zatím nedovoluje realizovat vybudování plnohodnotné studiové scény, a tak se divadlo rozhodlo vlastními silami prostory opravit a oživit už nyní a vybudovalo v místě alespoň zkušebnu. „Studiová scéna na Černé louce nám v budoucnu umožní plnohodnotně hrát a zároveň dříve oblíbený prostor na výstavišti oživí,“ vysvětluje ředitel Nekvasil a doplňuje: „Práce na budování zkušebních prostor v Géčku trvaly od jara do konce léta. Dnes chybí jen část zázemí nebo techniky dle potřeb souborů, ale to je otázka týdnů. Využíváme nyní samozřejmě času, kdy nemůžeme kvůli karanténě hrát ani plnohodnotně zkoušet. Zkušebna je vybavena točnami stejně jako jeviště obou našich velkých divadel. Balet má k dispozici příslušnou podlahovou krytinu. Zkoušet je tak možné i v jevištní scénografii, ve zcela reálných podmínkách.“

 

TestosteroncinohraG-zkouskyzari20

 

Soubory činohry a baletu už v Géčku zkoušely. Jako první si nové prostory otestovala letos na konci září činohra – probíhaly tam zkoušky komedie Testosteron, která měla premiéru 10. října. Balet tam v říjnu zahájil tréninky i zkoušky baletní novinky Korzár.

 

zkouskaKorzar

 

„Pavilon G byl postaven v roce 1961 podle návrhu architekta Josefa Jiřičného, otce Evy Jiřičné. Měl půdorys o rozměrech 43,5 x 37,5 m s výškou atiky 8,9 m. Průčelí bylo velmi jednoduché – mělo prosklenou rastrovou fasádu zdobenou geometrickým ornamentem. Dispozičně byla budova rozdělena na trojlodní výstavní halu a administrativní zázemí a byla hojně využívána především v šedesátých a sedmdesátých letech. Po roce 1989 správu nad areálem získala Ostravská obchodní společnost – později Černá louka a. s., chyběly však finance na nutné rekonstrukce a celý areál upadal,“ k historii uvádí divadlo s přispěním vedoucí archivu NDM Lenky Schreiberové a doplňuje, že pavilon G prošel významnými opravami už v roce 2002, a to za účelem sportovního využití. S přeměnou stavby pro kulturní účely přišel ve své studii o revitalizaci oblasti celého areálu Černá louka nizozemský ateliér MAXWAN. Ten se svým návrhem zvítězil v soutěži, která byla vyhlášena, když se Ostrava ucházela o titul Evropské hlavní město kultury.

 

251

 

Foto: archiv města Ostravy, Radovan Šťastný, NdM

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.