neděle, 29 listopad 2020 09:15

Jakub Hrůša získal další nominace na prestižní světové ceny

Autor:

Dirigent Jakub Hrůša, který před pár dny získal nominaci na americké ceny Grammy za album Bohemian Tales, má další dvě nominace na významné světové ceny. Šéfredaktoři světových hudebních časopisů a zástupci mezinárodních kulturních institucí navrhli dvě z jeho letošních nahrávek na ceny ICMA v kategorii Symfonická hudba. Jde o Smetanovu Mou vlast, kterou natočil s Bamberskými symfoniky, a Sukovu symfonii Asrael se Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu.

 

003

 

„Potěšující je, že nominace přicházejí pokaždé za jinou nahrávku,“ říká Jakub Hrůša. „To, doufám, potvrzuje stabilní vyrovnanost kvality.“ Zároveň dodal, že je úžasné, že nominaci získal i Asrael, dílo Josefa Suka, které se těší v mezinárodním měřítku čím dál většímu úspěchu. Se Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu tuto skladbu hrál naposledy jeho tehdejší šéfdirigent Rafael Kubelík na začátku 70. let. A netradiční je i záznam Smetanovy Mé vlastiBamberskými symfoniky. Jakub Hrůša cyklus nahrál metodou „direct to disc“ a přísně analogově, na pár mikrofonů. „Na snímku není jeden jediný střih, jediná úprava zvuku, jediná umělost. Výsledek byl ryt rovnou do masteru desky tak, jak jsme ho v ten okamžik hráli. Než jsem zažil tento hvězdný nahrávací okamžik svého orchestru, nevěřil jsem, že to je možné. Překvapeni byli i producenti,“ popisuje Jakub Hrůša.

 

002

 

Soutěž International Classical Music Awards (ICMA) je každoročně otevřena všem audio a audiovizuálním nahrávkám vydaným v daném období ke komerčním účelům s mezinárodní distribucí. Členy poroty jsou šéfredaktoři prestižních hudebních časopisů a zástupci významných kulturních institucí z Německa, Turecka, Belgie, Maďarska, Chorvatska, Velké Británie, Itálie, Švýcarska, Ruska, Lucemburska, Polska, Finska, Rakouska a Španělska. Ceny se udělují celkem v šestnácti kategoriích. Porota u nominovaných nahrávek oceňuje kromě výjimečného uměleckého přednesu i nápaditost ve výběru repertoáru. Ceny ICMA jsou udělovány pravidelně od roku 2011 poté, co nahradily ocenění MIDEM. Vítězové budou oznámeni 20. ledna příštího roku.

 

001

 

Foto: Christin Linße, Accentus music, BR Kassik

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.