Plzeňská filharmonie v příštích dnech nabídne písňový recitál s renomovaným barytonistou, orchestrální pořad se svým šéfdirigentem i promítání dokumentárního filmu o Bedřichu Smetanovi. Písňový recitál 20. listopadu v plzeňském Domě hudby představí dvojici interpretů. Letos jubilující barytonista Roman Janál zazpívá v doprovodu klavíristy Petra Nováka, a to výběr z písňové tvorby Franze Schuberta (Zimní cesta, op. 89), soudobého…
Kahánkovi studenti postavili Rudolfinum
„Mohli jsme pozorovat, jak umělec dokonale splynul s akustikou sálu.“
„Nemuseli jsme se všemi interpretačními rozhodnutími souhlasit, ale věřili jsme mu.“
„Zvláště zaujala schopnost se v onom perpetuálním vření poslouchat a vzájemně na sebe reagovat – s lehkostí a radostí.“
Předposlední koncert letošního ročníku Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného patřil Ivu Kahánkovi. V Dvořákově síni pražského Rudolfina se však 7. listopadu nepředstavil sám, druhá polovina tohoto ryze smetanovského večera byla příležitostí jeho žákům Anně Gaálové, Pavlu Praženicovi a Matouši Zukalovi, kteří spolu s Kahánkem vystřihli úpravy Smetanových symfonických básní pro dva klavíry. Vrcholem virtuozitou prodchnutého večera se stala turbulentní předehra k Prodané nevěstě, pro niž počet klavírů vzrostl na čtyři.
Brilantní Irena Chřibková
„Irena Chřibková vystoupila na šestém koncertě Mezinárodního varhanního festivalu u sv. Jakuba.“
„Zvolila kombinaci francouzské a české varhanní hudby.“
„Premiérově zazněla Sonáta pro Es klarinet a varhany ‚Nebeské hlasy‘ Jiřího Gemrota.“
Irena Chřibková je varhanicí minoritského kostela sv. Jakuba na Starém Městě, koncertní umělkyní s rozsáhlou mezinárodní kariérou a „spiritus agens“ a hybná síla každoročního Mezinárodního varhanního festivalu, který organizuje ve svém domovském kostele a který je jednoznačně nejvýznamnějším varhanním festivalem u nás. Vzhledem k jejímu studiu ve Francii Chřibková ráda provádí skladby francouzských autorů a nezapomíná ani na české skladatele. Takto byl 5. září sestaven i její koncert v rámci festivalu. Orámovali ho dva francouzští tvůrci a mezi nimi zazněly kompozice tří českých autorů, z toho jedna v premiéře.
Na Pražském jaru budou v příštím roce soutěžit violoncellisté a hobojisté
Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro se v příštím roce bude konat po šestasedmdesáté, a to od 6. do 14. května. Mladí hudebníci do třiceti let věku hrající na violoncello nebo hoboj se mohou přihlásit na webu soutěže až do 2. prosince. Ve stopách výrazných osobností violoncellového a hobojového oboru, jakými mimo jiné byli…
Poslední týden Smetanovy Litomyšle
První týden měsíce července znamená poslední týden kulturního dění na Národním festivalu Smetanova Litomyšl. Co si pro návštěvníky organizátoři připravili od 1. do 7. července? Skladby Bedřicha Smetany pro dva až čtyři klavíry pro čtyři, osm nebo šestnáct rukou v podání zralých virtuosů i klavírních nadějí se rozezní ve Smetanově domě v pondělí…
Adam Hajóssy Dedič: Komponovat je příšerně jednoduché. Ale vyžaduje to čas
„Filmovou hudbu skládám, abych se, jak se říká, ‚vydováděl‘.“
„Úkolem skladby není pátrat po originalitě, ale spíš hledat pravdu, jistotu a jasné sdělení.“
„Já jsem nikdy nebyl ten nejmoudřejší student, ani ten nejvíce nadaný nebo nejcharismatičtější. Spíš jsem byl ten nejtvrdohlavější.“
Adam Hajóssy Dedič, švédský skladatel slovenského původu se studijními zkušenostmi ze Spojených států, je vítězem posledního ročníku kompoziční soutěže Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram. V úterý 21. května mu vítěznou skladbu Anima Christi v příbramském kostele sv. Jakuba zazpívá Drážďanský filharmonický sbor.