Svatováclavský hudební festival ve třetím zářijovém týdnu. S českými interprety a českou hudbou
Aktualizováno
Moravskoslezská hudební přehlídka pojmenovaná po českém patronovi svatém Václavovi vstupuje v polovině září do druhé poloviny jednadvacátého ročníku. Pětici koncertů nadcházejícího týdne propojuje téma Roku české hudby a české interpretace. Nabídce vévodí soubory zaměřené na starou hudbu, do Ostravy ovšem zavítá i Prague Philharmonia nebo sedmdesátiletý Vojenský umělecký soubor Ondráš.
AKTUALIZACE: Z důvodu povodňové situace byly zrušeny koncerty ve dnech 17. a 18. září. Pro vystoupení souboru Ondráš byl stanoven náhradní termín na 29. září. Program od 20. září zůstal beze změny.
V úterý 17. září se na scéně Svatováclavského hudebního festivalu představí český houslista Jan Mráček (čerstvý rozhovor čtěte ZDE.) za doprovodu orchestru Prague Philharmonia řízeného Jakubem Kleckerem. Laureát mezinárodních soutěží Pražského jara a Fritze Kreislera ve Vídni, koncertní mistr České filharmonie, člen Lobkowicz Tria a úspěšný sólista se ve festivalovém centru v Ostravě, provizorním působiští místní filharmonie v sálu Vesmír, zhostí sólového partu ve Dvořákově Houslovém koncertu a moll, op. 53. Dvořákova hudba zazní i na samotném začátku koncertu, kdy Prague Philharmonia představí své pojetí skladatelovy Smyčcové serenády E dur, op. 22. Nabídku prvního koncertu třetího festivalového týdne dotváří Sinfonietta La Jolla pro klavír a komorní orchestr, H 328 od Bohuslava Martinů.
O den později bude ostravské Divadlo Jiřího Myrona hostit oslavy sedmdesátého výročí založení Vojenského uměleckého souboru Ondráš. Festivaloví návštěvníci budou moci zhlédnout celosouborový pořad sestavený z tanečních, pěveckých a hudebních čísel upomínajících na lidovou kulturu jižních Čech, Moravy i Slovenska.
Následující trojice koncertů mezi 20. a 22. zářím bude patřit vystoupení českých souborů, které se ve shodě se zaměřením festivalu věnují dobově poučené interpretaci staré hudby. Jako první na festival zavítá Concerto Aventino s uměleckým vedoucím a flétnistou Jakubem Kydlíčkem. Michnovský večer v kostele sv. Mikuláše v Ludgeřovicích návštěvníkům představí dvojici nepříliš známých děl reprezentanta české barokní éry. Zazní Svatováclavská mše (Missa Sancti Wenceslai) a Nešpory (Officium Vespertinum) Adama Václava Michny z Otradovic. Interpretace se vedle Concerta Aventina ujmou také pěvci třináctičlenného vokálního souboru More Maiorum věnujícího se rovněž primárně staré hudbě.
O den později se v Husově sboru ve Slezské Ostravě představí častý festivalový host, soubor Collegium Marianum umělecky vedený flétnistkou Janou Semerádovou. V programu nazvaném Salve regina, jehož páteř tvoří skladby Jana Dismase Zelenky, Salve regina pro bas, dvoje housle a continuo, ZWV 139, Confitebor tibi Domine pro bas, dvoje housle, viola a continuo, ZWV 71 a Lamentace proroka Jeremiáše č. 1 pro bas, smyčce, dva hoboje, fagot a continuo, ZWV 53, jako sólista vystoupí slovenský basbarytonista Tomáš Šelc. Zelenkovskou linii rozšíří Rondeau à 7 C dur pro flétnu, fagot, smyčce a continuo, E. 111 Johanna Josepha Fuxe a Tartiniho Koncert G dur pro flétnu, concertini a ripieni smyčce a continuo.
V neděli 22. září zavítá na Svatováclavský hudební festival vokální sourozenec souboru Collegium Marianum, tedy Cappella Mariana vedená Vojtěchem Semerádem. (Rozhovor KlasikaPlus.cz připravuje.) Ta u příležitosti Roku české hudby oprášila program, který dříve připravila k čtyřstému výročí úmrtí českého humanisty Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Společně s kanadským souborem Constantinople nabídne exkurz do života a tvorby Kryštofa Haranta, českého šlechtice, diplomata, cestovatele, vojáka, spisovatele a skladatele, který se vydal na pouť z Prahy do Jeruzaléma, prošel Benátkami, Kyprem, Sinají a Káhirou a svou odyseu zaznamenal v cestopisech. Na koncertu zazní všechny jeho dochované skladby včetně torz v autentické hudební aranži spolu s hudbou inspirovanou Středomořím a Orientem, s níž se během svých cest setkal. Vojtěch Semerád projekt připravil společně s hráčem na setar a uměleckým vedoucím ansámblu Constantinople Kiyou Tabassianem. Recitace ukázek z Harantova díla se ujme Jiří N. Jelínek. Harantovskou poctu pořadatelé v rámci programové linky k Roku české hudby zasadili do kostela svatého Jana Křtitele v Hlučíně.
…………….
Celkový pohled na letošní festivalový ročník portál KlasikaPlus.cz nabídl ZDE a přináší i reflexní reporty, ze zahájení s Mendelssohnovým Lobgesangem ZDE či vystoupení souboru Musica Gloria.
Foto: archiv festivalu, Ivan Korč, Pražské jaro
Příspěvky redakce
- Tancem pro život. Národní divadlo Brno podpoří Masarykův onkologický ústav
- Jihočeská matiné novinkou v Českých Budějovicích
- Gabriela Beňačková si v Jihlavě poslechne nadějné pěvce
- Smetanovo trio na koncertní šňůře s českou hudbou
- Dorothy Khadem-Missagh s Doležalovci na HAMU