neděle, 13 říjen 2019 22:06

Moravský podzim nabízí poslední tři koncerty

Autorka:

Tanec slunce, Pocta Kančelimu a závěrečný koncert mimo jiné s dirigujícím autorem - to je závěr letošního, jubilejního 50. ročníku festivalu Moravský podzim. Od pondělí do středy vystoupí napřed Geneva Camerata a dirigent David Greilsammer, Ensemble Frizzante, Vox Iuvenalis, smíšený pěvecký sbor VUT v Brně, Saxofonové kvarteto Moravia a dirigent Jan Ocetek a poslední večer pak houslistka Akiko Suwanai, Filharmonie Brno a dirigenti Dennis Russell Davies a Peter Eötvös, který se představí zároveň jako autor jedné z uváděných skladeb.

 

 

Tanec-slunce

 

Pod titulem pondělního koncertu 14. října, Tanec slunce, se skrývá úspěšný a roztančený program složený ze skladeb Lullyho a Mozarta, bouřlivé ovace sklízí po celém světě. Choreografii, která do taneční akce zapojuje i všechny členy orchestru, vytvořil třiapadesátiletý španělský tanečník Juan Kruz Díaz de Garaio Esnaola. Do Brna ji přiváží Geneva Camerata a dirigent David Greilsammer. Ten zaujal už na Moravském podzimu 2017 jako klavírista se strhujícím recitálem střídajícím sonáty Johna Cage a Domenika Scarlattiho. Koncert se koná v Mahenově divadle. 

 

kaneli

 

Pocta Kančelimu se nazývá úterní koncert v Červeném kostele v Brně. Gia Kančeli byl gruzínský hudební skladatel světového významu, vyznamenaný svého času tituly národního umělce Gruzie a Sovětského svazu. Napsal napsal přes tři sta skladeb. Jádro tvorby leží v jeho sedmi dokončených symfoniích, vytvořil ale i řadu symfonických básní, hudbu k desítkám sovětských filmů, scénických představení nebo šansony. Po rozpadu Sovětského svazu žil v Německu a v Belgii. Zemřel před několika dny, 2. října letošního roku ve věku 84 let. V úterý 15. října od 21 hodin zazní jeho skladba Amao omi (Nesmyslná válka). Přednesou ji soubory Ensemble Frizzante, Vox Iuvenalis, smíšený pěvecký sbor VUT v Brně, Saxofonové kvarteto Moravia a dirigent Jan Ocetek. Koncert se koná mimo jiné pod záštitou Velvyslanectví Gruzie v Praze. 

 

akiko-suwanai-nicholas-angelich-mozart-brahms-beethovend

 

O závěr festivalu se postarají houslistka Akiko Suwanai, Filharmonie Brno, stávající šéfdirigent brněnských filharmoniků Dennis Russell Davies a dirigent a skladatel Peter Eötvös. Ten bude řídit díla autorů, kteří ho ovlivnili, tedy Mozarta a Bartóka, a Dennis Russell Davies naopak skladby Eötvösovy. Oba dirigenti patří mezi výrazné osobnosti současné světové hudby a shodně letos oslavili jubileum 75 let. Koncert se koná ve středu 16. října v Besedním domě.

 

DaviesEotvos

 

Program letošního ročníku Moravského podzimu reflektuje kořeny festivalu, hledá v nich ale nové impulzy. Dramaturgie nejen pozvala řadu světových osobností, ale připomněla také mnohá výročí, například Bohuslava Martinů, francouzskou revoluci, Mieczysława Weinberga, dvojí výročí E. F. Buriana (1904–1959) nebo 100 let od vzniku Masarykovy univerzity.

Foto: Archiv Moravského podzimu

Veronika Veber Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době připravuje a moderuje pořad Na návštěvě pro ČRo D-dur, pořady s vědci o vědě pro ČRo Plus a v oblasti klasické hudby příležitostně moderuje pro ČT art. Kromě toho spolupracuje jako moderátorka i s festivaly klasické hudby, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi, psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a je spoluzakladatelkou portálu o klasické hudbě KlasikaPlus.cz, kde zároveň publikuje. Veronika Paroulková vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klarinet. Kromě klasické hudby je její zálibou golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i kvalitní vína, vaření a gastronomii. Kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Její velkou láskou se stal v roce 2020 syn Kubíček. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.