čtvrtek, 31 říjen 2019 08:40

Slavnostní večer plný premiér připomene básníka Jana Skácela

Autorka:

Koncert pořádaný k třicátému výročí úmrtí jednoho z nejvýznamnějších brněnských básníků Jana Skácela pod názvem (D)Obrovský Skácel, se koná ve čtvrtek 7. listopadu od sedmi hodin v brněnském Divadle Husa na provázku. Současní brněnští skladatelé vzdají v premiérách svých děl hold Skácelově básnické tvorbě, koncertně zazní i dílo, na němž se Skácel v závěru svého života sám podílel.

 

3

 

Koncert zahájí zhudebněná báseň mladého brněnského skladatele Daniela Šimka Znorovy v noci pro baryton a ansámbl, pěveckého partu se ujme barytonista Roman Hoza. Další skladbou večera je melodram pro vypravěče a komorní orchestr Mea culpa-Podobenství o Člověku, v kterém člověk prochází cestou od hříchu k odpuštění skrze boj s andělem. Jeho autor Jiří Miroslav Procházka k němu dodává „Přicházím s tezí, že se v dnešním umění nedá na chaos odpovídat chaosem, ale je třeba hledat řád a pro posluchače východisko a naději. Demonstruji to hlavně na příběhové linii, kdy samotného Člověka může z chaosu vyvést jen hledání řádu, víry či pokory, jako vědomí vlastní smrtelnosti“. Melodram přednese Valerie Zawadská. Posledním kusem večera bude kantáta Smrt Dobrovského pro baryton, mezzosoprán, sbor a komorní orchestr Miloše Štědroně, kterou psal společně s Janem Skácelem. Připomene 190. výročí od smrti Josefa Dobrovského

 

1

 

Večerem bude provázet Jan Hanák. Vedle už zmíněných Valerie ZawadskéRomana Hozy vystoupí ještě mezzosopranistka Lucie Hilscherová, Slovanský komorní ansámbl, sbor Czech ensemble baroque choir pod vedení Terezy Válkové a vítězka nejvyšší kategorie prestižní cimbálové soutěže ve Valašském Meziříčí Andrea Stračinová, hudebního nastudování se ujme dirigent Zdeněk Klauda.

 

2

 

4

 

Foto: Marek Olbrzymek, archiv

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.