neděle, 14 únor 2021 08:51

Czech Ensemble Baroque s Händelovou Sílou hudby online

Autor:

Soubor Czech Ensemble Baroque ve středu 17. února přednese v živém streamu z brněnského Besedního domu Händelovo oratorium The Power of Music, a sice v angličtině s českými titulky. Jak těleso uvádí, autor do něj přidal veškerou svou zkušenost z divadla a využil maximální šíři barvy orchestru. Přenos začne v 19:30 hodin a bude k zhlédnutí zde.

 

101

 

V pátém koncertu z cyklu Bacha na Mozarta! jako sólisté vystoupí tenorista Jaroslav Březina, sopranistka Markéta Böhmová a basista Jiří Miroslav Procházka. Celé dílo bude řídit Roman Válek.

„Když George Friedrich Händel přijel v roce 1710 do Londýna, jeho hlavním zájmem byla italská opera,“ píší pořadatelé a dále uvádějí, že mnoho let byly jeho inscenace hojně navštěvované, ale postupně se vkus doby začal měnit, což se projevilo i na menší přízni publika. Händelův umělecký a podnikatelský duch však nalezl způsob, jak z toho ven. Rozhodl se získat zpět přízeň konzervativního anglického publika tím nejpřímočařejším způsobem. V roce 1736 ho dramatik a básník Newburgh Hamilton povzbudil k tomu, aby zhudebnil slavnou báseň Johna Drydena Alexandrova slavnost. V angličtině. A on to udělal. „Händel k původnímu purcellovskému pojetí cecilské ódy přidal veškerou svou zkušenost z divadla a využil v maximální šíři barvy orchestru. Vyhnul se taky nebezpečí statického popisu díky překvapivým recitativům a orchestrální barevnosti, které tak odpovídají podtitulu básně Síla hudby,“ popisuje přístup autora dirigent Roman Válek.

 

9T1A1742-3000px

 

Alexandrova slavnost opěvuje dobytí Persie Alexandrem Velikým. Ačkoli dílo vyzdvihuje sílu Alexandra, rovnocenná je zde postava hudebníka Timotea, který svým uměním ovládne emoce mocného bojovníka a postupně jej silou hudby přetváří. Podněcuje Alexandra, aby vypálil město Persepolis a pomstil vyvraždění Řeků. „Příběh však nekončí ironickým srovnáním síly hudebníka s velkou silou dobyvatele. V závěru oratoria Händel a Hamilton povolávají na pomoc samotnou sv. Cecílii. Zatímco pokorný služebník sice může být silný, nejlepší hudba má vždy větší moc povzbudit a posilnit své posluchače,“ uzavírá Czech Ensemble Baroque.

 

Foto: archiv Czech Ensemble Baroque

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.