pondělí, 17 květen 2021 17:59

Zásadní proměny hudebního projevu živě online z pražského DOX+

Autor:

Ostravské centrum nové hudby připravuje další ze série Zásadních koncertů situovaných do originálních prostor pražského Centra pro současné umění DOX+. Odehraje se v pondělí 7. června od 19:30 hodin. Po dvou úspěšných koncertech věnovaných dílům jednoho skladatele – Mortona Feldmana v roce 2018 a o rok později Iannise Xenakise – bude v pořadí třetí večer zaměřen na proces zásadních změn hudebního projevu v dílech Johna Cage, La Monte Younga, Petra Kotíka a členů hnutí FLUXUS – Yoshiho Wady a Benjamina Pattersona. S Ostravskou bandou, kterou povede Petr Kotík, vystoupí sopranistka Irena Troupová a klavírista Ivo Kahánek. Vzhledem k současným epidemiologickým opatřením se koncert uskuteční online. Live stream bude dostupný na YouTube, Facebooku a Instagramu Ostravského centra nové hudby. „V případě změn ohledně možné účasti publika uvítáme v sále DOX+ s velkou radostí i návštěvníky tohoto koncertu,“ doplňují pořadatelé.

 

802

 

Arnold Schönberg svému žákovi Johnu Cageovi v roce 1934 řekl, že jeho problém s tradičním pojetím kompozice mu bude stát v cestě jako zeď. Tehdy dvaadvacetiletý Cage odpověděl: „Dobrá, pak tedy budu do té zdi celý život bušit hlavou.“ Jeho Koncert pro klavír a orchestr z let 1957–1958 je postavený na naprosto netradičním vztahu sólisty a orchestru. „Není zde motivická nebo tematická práce, neexistuje partitura, dílo je kolekcí jednotlivých partů, které jsou hrány nezávisle na sobě, a není zde ani prostor pro předvedení virtuozity sólisty, kterým v tomto případě bude světoznámý klavírista Ivo Kahánek,“ uvádí dramaturgie a seznamuje s další skladbou večera: „La Monte Young pracuje s maximálně zredukovaným hudebním materiálem. Jeho dnes legendární Composition 1960 #7 ovlivnila hudební scénu šedesátých let včetně Cage a jeho následovníků. La Monte tehdy položil základní kameny minimalismu.“

 

Yoshi-Wada-Lip-Vibrators1

 

Kompozice Petra Kotíka se, podobně jako tomu bylo u Cage, vyhýbají tradiční harmonii a formě. Od počátků šedesátých let přistupuje ke skladbě novým způsobem ve smyslu konceptu hudby a času. „V roce 1964 započala mezi ním a Johnem Cagem úzká spolupráce, o pět let později po svém příjezdu do USA začal Petr Kotík spolupracovat také s La Monte Youngem a Benem Pattersonem. Už počátkem 70. let komponoval metodou – pulsující tempo/čas bez určení začátku nebo konce – kterou v roce 2004 rovněž uplatnil ve skladbě The Plains at Gordium,“ uvádí Ostravské centrum nové hudby s tím, že vedle šesti perkusionistů Ostravské bandy se představí sopranistka Irena Troupová.

 

Ben-Patterson-Paper-Piece1

 

Benjamin Patterson a Yoshi Wada jsou dva významní představitelé hnutí FLUXUS, které bylo založeno na demonstrativním odmítnutí tradičního pojetí umělecké tvorby. Jejich snahy o rozbití přetrvávajících norem se projevily nejen v hudbě. Jedním z impulsů pro vznik hnutí FLUXUS byly přednášky Johna Cage na newyorské The New School v letech 1958 až 1959. Kompozice/happeningy Pattersona a Wady otevřou i uzavřou celý koncert, který Ostravské centrum nové hudby pojmenovalo Essential Changes.

 

800

 

Foto: Zdeněk Chrapek, Fb Ostravského centra nové hudby

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.