neděle, 27 červen 2021 11:02

Národní divadlo moravskoslezské a nová sezóna s heslem Restart!

Autor:

Národní divadlo moravskoslezské přichystalo pro svou 103. sezónu celkem dvaadvacet premiérových titulů, a to sedm oper, devět činoher, tři baletní inscenace a tři muzikály. Sezónu čtyřsouborové divadlo zahájí 19. srpna muzikálem West Side Story Leonarda Bernsteina a první premiérou bude 25. srpna činoherní Diplomacie Cyrila Gelyho. O všech premiérách sezóny 2021/2022 informuje divadlo na svých stránkách.

 

JirmanStrnad

 

„Už podruhé jsme pro novou sezónu zvolili motto RESTART, tentokráte je to ale s vykřičníky – posouváme jimi návrat od nenormálna k normální umělecké práci. Věříme, že tohle už bude skutečný restart pro nás pro všechny. Lidem kultura chyběla, bylo to vidět i na těch několika produkcích, které jsme mohli v červnu odehrát. Doufám, že už konečně premiéry divákům odehrajeme tak, jak jsme je naplánovali,“ řekl ředitel NDM Jiří Nekvasil a doplnil, že posledních osm měsíců všechny čtyři soubory divadla intenzivně zkoušely novinky, které budou mít premiéry od srpna do prosince letošního roku. K posledním zkouškám a uvedení před diváky je tedy připraveno dvanáct novinek a další přijdou v druhé polovině sezóny.

„Opernímu souboru NDM se podařilo letos uvést některé novinky alespoň v televizních premiérách, v divadle jsme Smetanovu Hubičku mohli v předpremiérách nabídnout až nyní v červnu. Ta bude mít slavnostní premiéru v divadle v září, v říjnu pak uvedeme v divadelní premiéře Pucciniho operu Tosca. Na státní svátek 28. října připravuje Ondřej Havelka premiéru operní komedie Jaroslava Křičky Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší. V době svého vzniku – ve 20. letech 20. století – byla opera velmi populární v Evropě a v německy hrajících divadlech u nás, v českých divadlech se tehdy tahle vtipná hříčka kupodivu neujala. My jsme její novou režii nabídli právě Ondřeji Havelkovi a už po posledních zkouškách mohu říct, že se diváci mají na co těšit – na dobovou atmosféru, svižnou hudbu, humor,“ zve ředitel NDM.

 

BilypanStrasidloSatalicke

 

Ve druhé části sezóny nastuduje francouzský dirigent Bruno Ferrandis operu Julesa Masseneta Manon. Ostravské publikum zná dirigenta především z Ostravských dnů a Dnů nové opery Ostrava jako skvělého interpreta soudobé hudby, operu přímo pro NDM ale nastuduje poprvé. V závěru sezóny přijdou na řadu Dvě vdovy Bedřicha Smetany. Režie se ujme slovinský tvůrce Rocc, který už pro NDM inscenoval opery Šárka, Ariadna a Lohengrin.

Soubor operety/muzikálu zahájí 19. srpna celou sezónu NDM. „Začínáme vlastně stále novinkami. Dnes už klasickým muzikálem West Side Story s hudbou Leonarda Bernsteina a současným dílem Květiny pro paní Harrisovou s Hanou Fialovou v hlavní roli. Druhá zmíněná inscenace měla v říjnu 2020 pouze dvě uvedení a podobný osud potkal brzy po premiéře v únoru 2020 West Side Story. Takže obě díla zatím vidělo jen minimum diváků,“ informuje šéfka souboru Gabriela Petráková a dramaturgie doplňuje, že poslední půlrok členové operety a muzikálu velmi intenzivně pracovali na původní novince – muzikálu Harpagon je lakomec? Autoři Boris Urbánek, Vojtěch Štěpánek a Jiří Krhut jej napsali přímo pro muzikálový soubor NDM na motivy Molièrova známého díla. Bude mít premiéru v prosinci.

 

DSC9238

 

Webberův muzikál Líp se loučí v neděli pak diváci uvidí v červnu příštího roku v Divadle „12“. Jde o tragikomický příběh života a lásek Angličanky, která se v Americe snaží získat pracovní povolení a přitom poznává sama sebe.

„Příznivce romantických tanečních příběhů potěší už v září balet Korzár Adolpha-Charlese Adama. Baletní soubor NDM nabídne v listopadu unikátní Mahlerovy vzpomínky, které pro NDM vytvořil přímo v Ostravě společně s tanečníky norský choreograf Jo Strømgren především na hudbu Gustava Mahlera,“ prozrazuje dramaturgie s tím, že inscenace je inspirována životem slavného dirigenta a skladatele. „V květnu 2022 bude mít premiéru dílo Carmen Georgese Bizeta a Rodiona Ščedrina,“ doplňuje.

 

BaletKorzar-premVZari

 

„Budeme samozřejmě opět spolupořádat Dny nové opery Ostrava na konci sezóny 2021/2022 a letos od 19. do 28. srpna se také v našich prostorách konají Ostravské dny. Na ojedinělých festivalech uvádí Ostravské centrum nové hudby ve světových premiérách díla současné hudby. Já osobně se letos těším mj. na druhý noční maraton soudobé hudby z pátku 20. na sobotu 21. srpna v Divadle Jiřího Myrona, Divadle ‚12‘ a katedrále Božského Spasitele,“ uzavírá za divadlo pozvánku jeho ředitel Jiří Nekvasil.

 

Foto: archiv NdM, Martin Popelář

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.