čtvrtek, 04 srpen 2022 08:45

Kroměřížský festival Hortus Magicus tentokrát s pěti koncerty

Autor:

V pátek 5. srpna začíná v Kroměříži dvoudenní multižánrový festival Hortus Magicus. Kromě klasické hudby představí také divadlo, balet, floristické exhibice či edukační programy. Letošní téma zní „Za zrcadlem“. Pořadatelé vnímají bytí člověka jako odraz na vodní hladině, vzdálený často reálnému životu – protože pod vodní hladinou se odehrává mnohé, jen ne to, co vidíme v jejím odraze. Akce jsou pořádány v místním Arcibiskupském zámku a Podzámecké zahradě. V rámci festivalu vystoupí soubory Musica Figuralis, Volantes Orchestra, Trio Emila Viklického či pěvecké duo  Leandro Lafont a Lucie Fišerová a jako vzácný host dirigent Jos van Immerseel.

 

1000

 

Páteční zahajovací koncert v Obrazárně bude od 19 hodin v režii souboru Volantes Orchestra s dirigentem Josem van Immerseelem. Na koncertě zazní Symfonie C dur, op. 33, č. 2  „Siri Brahe“ Pavla Vranického a Beethovenův Klavírní koncert č. 5 Es dur, op. 73 „Císařský“ se sólistkou Dominikou Maszczyńskou, polskou hráčkou na historické klávesové nástroje. Jos van Immerseel, světově uznávaný belgický dirigent a klavírista, specialista na historicky poučenou interpretaci, vedoucí souboru Anima Eterna Brugge, vystoupí v Kroměříži poprvé – stejně jako v Olomouci o den dříve. Tam se objeví se stejným programem ve Slavnostním sále Klášterního Hradiska na Olomouckých barokních slavnostech. Vranický patřil do nejužšího okruhu Ludwiga van Beethovena. Například na jeho výslovné přání dirigoval v roce 1800 premiéru jeho První symfonie.

Sobota nabídne čtyři koncerty – v dopoledních hodinách v Salla Terreně zazní renesanční a raně barokní hudba v podání pěvců Leandra Lafonta a Lucie Fišerové, odpoledne v Obrazárně vystoupí soubor Musica Figuralis s hudbou méně známých autorů, jako Emanuela Barbelly, Johanna Sebalda Triemera, Gézy Allagy, Jeana-Baptisty Barrièra a Pietra Berettiho. Volantes Orchestra bude na programu od 19 hodin v Kredenci s programem Oráč z Čech a Trio Emila Viklického vystoupí „pod balkonem“ od 20:30 hodin.

 

Foto: archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.