neděle, 07 srpen 2022 10:26

Druhý ročník letního Festivalu hudby Zámek Dobříš od středy do neděle

Autor:

Druhý ročník Festivalu hudby v lokalitě dobříšského zámku se bude letos konat ve dnech 10. až 14. srpna. Celovečerní koncertní projekty budou protkány nejen unikátní výstavou italských houslí čtyř staletí, ale také pestrým víkendovým programem.

 

204

 

Středeční zahajovací Galakoncert v parku diváky zavede do osmnáctého století v prostředí nově zrekonstruovaného francouzského parku. Při poslechu hudby Wolfganga Amadea Mozarta a jeho předchůdců se jim naskytne příležitost pohledu na dobříšský zámek ve stylu koncertů na vídeňském zámku Schönbrunn. Komorní orchestr doprovodí sopranistku Státní opery Praha Hanu Jonášovou, vystoupí violista Karel Untermüller, houslista Jaroslav Svěcený a herečka i moderátorka Zdeňka Žádníková Volencová. „Netradiční forma večera přinese nejen krásné skladby, ale i nehudební zajímavosti ze života hudebních skladatelů. Hvězdná obloha nad námi, kolem nás a v nás nadčasová hudba,“ zvou pořadatelé s tím, že o den později bude celý večer věnován nově zrekonstruovaným dobříšským varhanám v kostele Nejsvětější Trojice, který se nachází v těsném sousedství zámku. „Ve Varhanním gala uslyšíte jednoho z našich nejlepších varhaníků Pavla Svobodu, jehož program bude propojen nejen autorskými básněmi Z. Žádníkové, ale také zvukem nádherných italských houslí Giuseppe Guarneriho z roku 1737 v rukách J. Svěceného,“ doplňuje festival.

 

200

 

Od pátku do neděle se bude program konat na nádvoří Zámku Dobříš. V pátek 12. srpna si diváci užijí slunečnou energii Argentiny. Ve znamení ohnivého tanga se představí akordeonisté Markéta Laštovičková, Martin Kot, Martin Šulc a Viktor Stocker spolu se speciálním hostem – mistrem tanga a tanečníkem flamenca Eduardem Zubákem s partnerkou. Přidá se i Jaroslav Svěcený a zazní hudba Ástora Piazzolly, Gorky Hermosy, Richarda Galliana a dalších skladatelů.

Festivalová sobota 13. srpna nabídne program v průběhu celého dne. Výstava „Slavné italské housle 17.–20. století“ v Konírně dobříšského zámku začíná v 11 hodin a nabízí dvě komentované prohlídky (v 11 a ve 13 hodin) Jaroslava Svěceného, který je nejen houslista, ale zároveň i soudní znalec s mezinárodní působností v oboru smyčcové hudební nástroje. Na nádvoří zámku bude také od 11 hodin program pro celou rodinu – pohádka Kašpárek staví dům v podání Divadelního spolku LokVar.

 

201

 

Sobotní program vyvrcholí v 19:30 hodin koncertním a divadelním programem „Na Vivaldiho!“, kde se pod scenáristickým vedením herečky Dejvického divadla Zdeňky Žádníkové Volencové představí Jaroslav Svěcený a členové komorního orchestru Virtuosi Pragenses v roli hudebníků i herců. Celý večer budou na nádvoří zámku znít nádherné skladby slavného italského skladatele.

 

207

 

Nedělní program odstartuje rovněž v 11 hodin pohádka pro celou rodinu Matěj a čerti, opět v podání Divadelního spolku LokVar, a poté se vše bude připravovat na závěrečný festivalový koncert – v 19:30 hodin vystoupí spolu s Jaroslavem Svěceným mezinárodně proslulý orchestr Cigánski diabli ze Slovenska,“ informují organizátoři. Všichni členové bratislavského ansámblu jsou klasicky vystudovaní instrumentalisté a zahrají průřez tím nejlepším, co mají ve svém repertoáru. K cimbálu zasedne Ernest Szarközy. „Strhující večer bude tou správnou tečkou za druhým festivalovým ročníkem,“ dodává Jaroslav Svěcený.

 

Foto: archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.