pátek, 14 srpen 2020 09:24

Marsalisův Příběh šumaře na Maratonu hudby Brno

Autor:

V rámci festivalu Maraton hudby Brno zazní v české premiéře Příběh šumaře, skladba A Fiddler’s Tale z pera jazzmana Wyntona Marsalise. Dnes od půl sedmé publikum uslyší na PonavaFestu v Lužánkách instrumentální suitu, v neděli večer na nádvoří Domu pánů z Kunštátu pak celé představení, v němž vystoupí Martin Dvořák v roli Ďábla a vypravěčem bude Arnošt Goldflam.

 

2

 

Dirigent Paul Mauffray, který projekt připravil spolu s trumpetistou Vítem Otáhalem, houslistou Vítem Mužíkem a členy Moravské filharmonie Olomouc, Filharmonie Brno a Brno Contemporary Orchestra, představuje Marsalisův Příběh šumaře jako „svého druhu moderní variaci na Stravinského Příběh vojáka“. Jde o koncert hudby z jeho rodného města New Orleans. Marsalis podle dirigenta vypráví stejný příběh jako Stravinskij, avšak jeho zpracování je jazzovější.

 

3

 

Nedávno nalezený a dosud nepublikovaný překlad textu Václava Renče, někdejšího dramaturga Zemského, dnes Národního divadla Brno, přednese v neděli při provedení celého díla Arnošt Goldflam s Martinem Dvořákem, který se zhostí role Ďábla.

Příběh vojáka složil Igor Stravinskij během první světové války, když byl v exilu, a dílo určil pro provádění zejména na nekonvenčních místech. „To se hodí i pro tyto nejisté časy, které zažíváme, s ohledem na měnící se omezení velikosti souborů a publika,“ poznamenal Paul Mauffray. Wynton Marsalis se podobně v roce 1998 inspiroval Stravinským a napsal vlastní varianci na „Příběh vojáka“ v modernějším jazzovém stylu.

 

555

 

„Wyntonův otec Ellis Marsalis mi osobně předal noty k této skladbě pouze pár měsíců před tím, než se stal obětí koronaviru, a náš koncert je proto věnován jeho památce,“ uvedl dirigent, podle něhož je tato komorní hudba skvělým prostředkem návratu ke kulturnímu životu, který byl a stále je omezen v souvislosti s epidemií.

 

1

 

Foto: archiv festivalu, Danny Clinch

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.