neděle, 10 leden 2021 09:04

Čtvrtý ročník série 4plus Zemlinského kvarteta začne online

Autor:

Zemlinského kvarteto ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze uvede první koncert v rámci své čtvrté koncertní série 4plus v roce 2021 online, a to ve středu 20. ledna od 19:30 hodin. Letošní řada šesti komorních koncertů bude věnována soubornému provedení smyčcových kvartetů Antonína Dvořáka, jako pocta skladateli a jeho stému osmdesátému výročí narození. Na koncertě zazní Dvořákův První a Sedmý smyčcový kvartet a poté k sobě soubor přizve violistu Karla Untermüllera a společně zahrají Violový kvintet Es dur. Vstupenky na online stream jsou k dispozici na stránkách GoOut a předplatitelé budou mít stream na dosah po neomezenou dobu.

 

502

 

„Úvodní koncert této jedinečné série jsme nemohli zahájit jinak než prvním Dvořákovým smyčcovým kvartetem. Toto dílo jednadvacetiletého skladatele představuje více než zdařilý úvod do problematiky nejzavedenějšího a nejintimnějšího složení mezi soubory komorní hudby. Dílo vykazuje známky schubertovského romantismu, ale nalézáme v něm již zcela jasné a srozumitelné zárodky Dvořákova pozdějšího hudebního vyjadřování, zejména jeho typickou melodiku, která se uplatní zejména v pomalé větě díla,“ uvádí k programu těleso. Poukazuje také na změny, které první kvartet doznal ještě před svým prvním provedením: „Právě z historie prvního kvartetu vychází problematika škrtů ve smyčcových kvartetech, kterou Zemlinského kvarteto uplatnilo ve své nahrávce kompletních Dvořákových kvartetů. Původně pětašedesátiminutový první kvartet byl samotným Dvořákem před prvním uvedením výrazně zkrácen na přijatelných 32 minut. Tento zásah dílu jednoznačně prospěl, vzniklo krásné svěží dílo, které je srovnatelné s kvartety z autorova středního období a které mimochodem Zemlinského kvarteto úspěšně provádělo na několika turné v USA a Kanadě,“ dodávají Zemlinští.

 

500

 

K poslední skladbě doplňují, že Violový kvintet Es dur byl napsán pod stejným vlivem jako velmi známý Americký kvartet, a tak v tomto fenomenálním díle nalezneme velmi podobné znaky: vliv americké hudby, použití pentatonických stupnic, skladatelův zralý přístup k melodice a k práci s jednotlivými tématy, ale především radost a neuvěřitelný optimismus, který ze tří ze čtyř vět skladby čiší naprosto neopakovatelným způsobem. Věta pomalá, psaná v nezvyklé tónině as moll, pak střídá v jednotlivých variacích melancholickou náladu s klidnou meditací a smířením se s osudem. Přidaná viola zahušťuje celkový zvuk a obohacuje zvukové a výrazové možnosti souboru. „K provedení tohoto díla jsme přizvali vynikajícího českého violistu Karla Untermüllera, který vystupuje sólově (například s Berlínskými symfoniky nebo na Pražském Jaru), působí v Heroldově kvartetu a v Sukově komorním orchestru a mimo jiné také vyučuje na Akademii múzických umění v Praze,“ představuje svého hosta Zemlinského kvarteto.

 

Foto: Fb kvarteta, Ivan Malý

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.