pátek, 26 únor 2021 08:59

Premiéra pořadu Únor v Novém zámku v neděli online

Autor:

Další premiéru z Nového zámku uvedou pořadatelé v neděli 28. února ve 14 hodin. Průvodce seriálu František Kinský připomene významné dny, svátky, výročí i pranostiky, které se k únoru váží. Program tradičně doplní hudební složka v podání klavíristy Matyáše Nováka a hostem pořadu bude talentovaný patnáctiletý houslista Daniel Matejča. Příznivci pořadu se také dočkají drobných překvapení, které tvůrci v každém dílu slibují. Premiéru a jednotlivé díly komponovaného pořadu z Nového zámku můžete sledovat na Facebooku a YouTube kanálu KINSKÝ Art Media, na Facebooku Matyáš Novák Pianist a Facebooku Nový zámek Kostelec nad Orlicí.

 

300

 

„V předchozím dílu jsem zahrál Vltavu Bedřicha Smetany ve svém aranžmá. V úpravě pro sólový klavír jsem čerpal z původní transkripce pro čtyřruční klavír. Příští neděli zahraju vlastní Fantazii na operu Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany a určitě také vysvětlím, proč jsem si do únorového dílu právě tuto Smetanovu operu vybral,“ uvádí Matyáš Novák.

Hudební část programu zpestří host pořadu Daniel Matejča, který je dosud posledním laureátem prestižní Kocianovy houslové soutěže a také držitelem druhé ceny z Mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga z roku 2020 či první ceny z Mezinárodní Telemannovy houslové soutěže v Poznani z téhož roku. „Zahrát si v Novém zámku u pana Františka Kinského společně s Matyášem pro mě byla ohromná radost a zkušenost,“ dodává ke spolupráci mladý houslista. Ten v únorovém dílu divákům zahraje na vzácný nástroj, který v roce 1778 postavil Joseph Gagliano. Housle proslulého italského mistra jsou majetkem Státní sbírky, kterou spravuje Národní muzeum. Daniel Matejča na ně posluchačům mimo jiné zahraje houslové sólo ze suity Pohádka Josefa Suka.

 

301

 

Foto: Zdeněk Fabiánek

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.