neděle, 26 září 2021 10:57

Pražský Hudební salón Café crème dnes zahájí podzimní sezónu

Autor:

Zahajovací koncert Hudebního salónu Café crème se bude konat dnes v kostele svatého Vavřince pod Petřínem. Půjde o předpremiéru alternativního audiovizuálního představení s názvem „Cinéma préparé“. Pod tímto projektem je podepsaná zkušená trojice tvůrců: Jan Komárek – koncept, režie, film a světelný design, Michal Nejtek – hudební koncept, cembalo / cembalo préparé, elektronika a Monika Knoblochová – tvorba, cembalo / cembalo préparé, keyboard. Podrobnosti k projektu i celému podzimnímu programu naleznete zde.

 

Cinema-prepare-1

 

Představení je inspirované živými hudebními produkcemi k němému filmu, nicméně v tomto případě hudba není pouhým ilustrátorem. Dominantním a současně ozvláštňujícím prvkem je použití cembala, nástroje všeobecně spojovaného především s barokní hudbou. V tomto pojetí jeho tradiční užití ustupuje do pozadí ve prospěch hledání a nacházení nových barevných zvuků a efektů, až vzniká jakési „cembalo préparé“. Vše doplňuje elektronická složka, například v podobě keyboardu. „Složka zvuková se stává nedílnou součástí výtvarného prostředí, kterou představuje experimentální film promítaný na průsvitné oponky. Spolu se specifickým světelným designem vytváří jeden komplexní, pocitový svět otevírající prostor pro imaginaci v každém jednotlivém divákovi,“ dodávají pořadatelé. Po skončení produkce zvou i na malé domácí pohoštění s možností osobního setkání s umělci.

V dalších projektech podzimní řada Hudebního salónu Café crème představí dvě výrazné skladatelské osobnosti, jimž bude věnován celý večer, a to Carla Philippa Emanuela Bacha a Georga Friedricha Händela. Dále nabídne program reflektující myšlenky francouzského osvícenství společně s hudbou vrcholného francouzského baroka. Cembalistka Monika Knoblochová uvede své hosty, například Janu Semerádovou – flauto traverso, Dagmar Valentovou – viola, Hanu Flekovou – viola da gamba nebo pěvkyně Barboru Kabátkovou a Markétu Klaudovou Böhmovou.

 

255

 

„Mimořádně Café crème nabídne svým příznivcům i bonusový koncert ‚Japan unlimited‘ v Divadle Archa, který je koprodukcí Hudebního salónu Café crème a International Shakuhachi Festival Prague,“ informují pořadatelé, kteří rádi přijali možnost spolupořádat tuto ojedinělou událost v podobě tvorby japonských skladatelů pro piano a cembalo a japonské tradiční nástroje.

 

Foto: Fb Hudebního salónu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.