středa, 10 srpen 2022 10:26

Festival a akademie Otakara Ševčíka v Horažďovicích o víkendu

Autor:

Těžištěm letošního Festivalu a akademie Otakara Ševčíka v Horažďovicích bude následující koncertní víkend od pátku 12. do neděle 14. srpna. Velmi sugestivní zážitek slibuje páteční nokturno v kostele svatého Jana Křtitele. Pod taktovkou dirigentky Aleny Jelínkové zazní hudba Arvo Pärta a Franka Martina. V sobotu pak open air gala diriguje Jakub Hrůša. 

 

103

 

Snad nejintenzivnějším dnem festivalu je pak sobota 13. srpna. Připraveny jsou celkem čtyři koncerty: ranní koncert nejmladších účastníků, rodinný piknikový koncert v zámecké zahradě či odpolední Espresso koncert v kavárně Okružní. Sobotním vrcholem bude večerní velkolepé open air gala na Mírovém náměstí. Smyčcový Orchestr Š, složený z účastníků a lektorů akademie, zahraje pod vedením Jakuba Hrůši díla Leoše Janáčka i samotného Otakara Ševčíka. Hrůša zajíždí do Horažďovic ze Salcburku, kde na festivalu během srpna diriguje několik představení Janáčkovy Káti Kabanové. 

 

100

 

Víkend ukončí koncert pěvecké třídy hostující lektorky Akademie, Markéty Cukrové. Výjimečným momentem festivalu bude i letošní novinka – orchestrální koncert 17. srpna, jehož hlavními protagonisty budou dirigentka Alena Jelínková, sólisté Josef Špaček a Wies de Boevé a Orchestr Š.

Ševčíkova akademie má letos přes padesát účastníků – všichni mají přitom příležitost účinkovat na festivalových koncertech. „Návštěvníkům festivalu bych doporučil každý koncert, i ten čistě studentský, protože mladí si zaslouží podporu. S mnohými z nich se v příštích letech určitě budeme setkávat jako s profesionály – a je krásné být u jejich vzestupu,“ říká koncertní mistr České filharmonie a lektor Ševčíkovy akademie Jan Fišer.

 

101

 

Speciálně pro mladé umělce jsou vyhrazeny jak tři akademické, tak dva juniorské koncerty. Významným večerem je pro akademiky i závěrečný koncert festivalu, plánovaný na 18. srpna. V komorním programu se zde představí spolu se svými lektory Janem Fišerem, Allanem Nillesem, Petrou Malíškovou či Danielou Oerterovou.

 

Foto: Marek Novotný, Fb akademie

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.