sobota, 28 leden 2023 09:23

Shlomo Mintz a Hommage à Bohdan Warchal

Autor:

Členové Slovenského komorního orchestru s uměleckým vedoucím Ewaldem Danelem každoročně věnují jeden z lednových koncertů vzpomínce na zakladatele tělesa, legendárního houslisty Bohdana Warchala. Koncert nazvaný Hommage à Bohdan Warchal se bude konat v neděli 29. ledna v Koncertní síni Slovenské filharmonie od 16 hodin. Hostem bude světoznámý houslový virtuóz a dirigent Shlomo Mintz. Hudební setkání připomene Warchalovy nedožité třiadevadesáté narozeniny.

 

2023-01-28-Hommage-a-Bohdan-Warchal-01

 

Na úvod nedělního koncertu zazní Koncert Es dur Dumbarton Oaks Igora Stravinského, v němž se skladatel inspiroval Braniborskými koncerty Johanna Sebastiana Bacha. Následovat bude virtuózní Rondo A dur pro housle a smyčcový orchestr, D. 438 Franze Schuberta. Skladatel ho zkomponoval pro svého bratra, houslistu Ferdinanda. Koncert uzavře Smyčcový kvartet č. 14 d moll Smrt a dívka, D. 810 Franze Schuberta zaranžovaný Gustavem Mahlerem pro smyčcový orchestr.

 

2023-01-28-Hommage-a-Bohdan-Warchal-02

 

Izraelec Shlomo Mintz buduje svou hvězdnou kariéru po mnoho desetiletí. Jeho raketový start se váže s vystoupením ve slavné Carnegie Hall v roce 1973. Od té doby se rozšířila jeho pověst výjimečného houslisty a violisty. Spolupracoval s téměř všemi významnými orchestry a dirigenty a vystupoval na nejprestižnějších festivalech. Je aktivní nejen jako sólista, ale také jako dirigent. Bratislavu navštíví již potřetí. V koncertní síni Slovenské filharmonie spolupracoval v sezóně 2005/2006 se Slovenskou filharmonií, kdy se představil jako dirigent i sólista na dvojici koncertů v rámci cyklu Světoví interpreti. V roce 2019 uvedl v Bratislavě recitál u příležitosti vzdělávacího projektu pro mladé houslové talenty „Mistrovské kurzy světových houslových virtuózů“.

Bohdan Warchal (1930-2000) inicioval vznik komorního souboru v roce 1960. Těleso sestavil z vynikajících hráčů smyčcové sekce Slovenské filharmonie. „Warchalovci pod jeho umeleckým vedením koncertovali nielen v slovenských mestách, ale uznanie dosiahli v mnohých svetových metropolách. Popri hudbe baroka sa venovali aj dielam z obdobia klasicizmu a romantizmu, dielam 20. storočia a skladbám slovenských skladateľov Eugena Suchoňa, Alexandra Moyzesa, Ilju Zeljenku, ktoré vznikli na podnet prof. Warchala, alebo ich tvorcovia darovali komornému orchestru,“ uvádějí pořadatelé. Bohdan Warchal vedl komorní orchestr s malou nečekanou pauzou celých čtyřicet let. Štafetu uměleckého vedoucího předal Ewaldu Danelovi, který v této práci pokračuje od ledna 2001. Kromě pravidelných koncertů ve Slovenské filharmonii koncertuje Slovenský komorní orchestr na různých festivalech a turné doma i v zahraničí, realizuje dramaturgicky zajímavé projekty a také premiéruje skladby slovenských autorů.

 

2023-01-28-Hommage-a-Bohdan-Warchal-03

 

Foto: Marcin Szpądrowski, P. Brenkus, archiv SKO

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.