pátek, 21 duben 2023 13:48

Česká filharmonie, Hrůša, Trifonov a Sukův Asrael

Autor:

Česká filharmonie a její hlavní hostující dirigent Jakub Hrůša připravili na poslední dubnový týden program složený z děl Josefa Suka a Alexandra Skrjabina. Koncert pro klavír a orchestr fis moll zakladatele ruské moderny provede světově uznávaný klavírista Daniil Trifonov. V druhé části večera zazní Sukova smuteční symfonie Asrael. Koncerty se uskuteční ve Dvořákově síni Rudolfina od 26. do 28. dubna vždy od půl osmé večerní.

 

2023-04-21-CF-Hrusa-Trifonov-02

 

Jsou sólisté, jež nelze ani v nejmenším zařadit mezi ostatní nebo nějak typově definovat. Fascinují naprosto jedinečně. Jmenoval bych jednoho v minulosti, alespoň pro mě byl takovým Svjatoslav Richter. Dnes mě podobným způsobem unáší Daniil Trifonov. Vzpomínám na úžasný společný zážitek provedení Druhého koncertu Sergeje Rachmaninova s londýnským Philharmonia Orchestra, ale také na to, jak jsme s ním a s Bamberskými symfoniky objevovali kvality jeho vlastního Klavírního koncertu,“ uvedl k volbě sólisty Jakub Hrůša, šéfdirigent Bamberských symfoniků, hlavní hostující dirigent České filharmonie a Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia a designovaný hudební ředitel Královské opery v Covent Garden.

Rodák z Nižního Novgorodu, Daniil Trifonov, se do mezinárodního povědomí dostal před dvanácti lety díky úspěchům na Chopinově soutěži ve Varšavě, Rubinsteinově soutěži v Tel Avivu a Čajkovského soutěži v Moskvě, kde získal v prvním případě třetí a v ostatních kláních první umístění. Záhy následovala ocenění magazínů Gramophone a Musical America. Trifonova lisztovská nahrávka Transcendental kterou natočil u Deutsche Grammophon, dostala v roce 2018 cenu Grammy za nejlepší sólové album. Trifonov se díky těmto úspěchům rychle etabloval na mezinárodní interpretační scénu. S Českou filharmonií debutoval už v roce 2015 s Rachmaninovým Druhým klavírním koncertem na turné v Japonsku pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. Na podzim 2020 za řízení Semjona Byčkova zahajoval novou sezonu Šostakovičovým Koncertem pro klavír, trubku a smyčcový orchestr. V rámci třetí spolupráce s Českou filharmonií Trifonov uvede jediný klavírní koncert z odkazu Alexandra Skrjabina, který skladatel sám premiéroval roku 1897 v Oděse. České premiéry se toto dílo dočkalo v roce 1924 v nastudování České filharmonie řízené Václavem Talichem, sólistou byl Emil Mikelka.

 

2023-04-21-CF-Hrusa-Trifonov-03

 

Druhou polovinu filharmonických koncertů vyplní bolestná Sukova symfonie Asrael, v níž se zračí skladatelovo utrpení nad odchodem jeho učitele a tchána Antonína Dvořáka a jeho ženy, Dvořákovy dcery Otilie. Příběh o bolesti a hledání útěchy a naděje Česká filharmonie poprvé nastudovala pět let po jeho prvním uvedení. Anděla smrti, Asrael, premiéroval orchestr Národního divadla pod taktovkou Karla Kovařovice v roce 1907. Asrael pak nejčastěji ze všech šéfdirigentů České filharmonie uváděl Václav Talich, který řídil třetinu z třiasedmdesáti koncertů, na nichž Sukova smuteční symfonie zazněla. V posledních letech se provedení tohoto opusu zhostil Jiří Bělohlávek v roce 2017, kdy se toto dílo stalo i dirigentovou poslední nahrávkou.

Sukův Asrael patří v kontextu celého mého hudebního života ke ‚kultovním‘ skladbám. Uchvácení její silou a krásou mě provází už od mladých let, kdy jsem byl ještě na střední škole v rodném Brně, a neutuchá dodnes, naopak, posiluje se ustavičně; můj obdiv k Sukovi se právě snad především prostřednictvím tohoto díla prohlubuje. Mluví se možná až příliš často o vnějších a osobních stránkách této jedinečné symfonie, ale zdá se mi, že je třeba znovu a znovu zdůrazňovat také ‚prostší‘, ale ještě zásadnější příčinu, proč nás Asrael dodnes tolik uchvacuje: je jí kompoziční mistrovství, ba neváhám říct genialita jeho hudby,“ uvedl k nastudování Sukova titulu dirigent Jakub Hrůša.

 

2023-04-21-CF-Hrusa-Trifonov-04

 

Hrůša naposledy uvedl Asrael s Českou filharmonií v roce 2020 na festivalu Dvořákova Praha. Současné nastudování se objeví se i ve vysílání Mezzo TV a na nové platformě Deutsche Grammophon Stage+.

 

Foto: Petra Hajská

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.