čtvrtek, 08 červen 2023 08:49

Studenti hrají v košické filharmonii. Závěr sezóny bude se Zbyňkem Müllerem

Autor:

Státní filharmonie Košice (ŠFK) tradičně umožňuje studentům konzervatoře okusit skutečný život v orchestru. Nejlepší studenti konzervatoře v Košicích se zúčastní řádného zkušebního procesu s filharmoniky pod vedením dirigenta Rastislava Štúra a své zkušenosti zúročí na společném symfonickém koncertě. Koncert se koná ve čtvrtek 8. června v Domě umění. Závěrečný koncert 54. sezóny ŠFK pod taktovkou Zbyňka Müllera je naplánován následně na 22. června.

 

2023-06-08-SfK-se-studenty-a-zaver-sezony-01

 

Studentský koncert ponese podtitul Mladí mladým – umělci vědcům. Slovenská akademie věd (SAV) při této příležitosti udělí ocenění vítězům Soutěže mladých vědeckých pracovníků do pětatřiceti let. Tato spolupráce mezi ŠFK a SAV se uskuteční již pojednadvacáté. Pod vedením slovenského dirigenta Rastislava Štúra se jako sólisté i tutti hráči představí saxofonistka Renata Nasibulina, klavíristika Lea Tomašiková a pěvci Sára Dlugošová a Kristián Guttek. Ukáží se v dílech Maurice, Masseneta, Mozarta a Ravela. Další studenti konzervatoře obsadí po přestávce i pozice v orchestru ŠFK a pod vedením vedoucích nástrojových skupin orchestru uvedou s filharmoniky Českou suitu od Antonína Dvořáka.

Závěrečný koncert ŠFK, 22. června pod taktovkou hlavního hostujícího dirigenta Zbyňka Müllera, přinese bezstarostnou koncertní předehru Římský karneval od Hectora Berlioze a Lisztův Koncert pro klavír a orchestr č. 1 Es dur, který na interpreta klade vysoké nároky; role sólisty se ujme maďarský pianista Zoltán Fejérvári. Ve druhé části večera si Státní filharmonie Košice připomene třicáté výročí úmrtí jednoho z nejvýraznějších představitelů slovenské hudební tvorby, Eugena Suchoně. Koncertu bude předcházet dopolední veřejná generální zkouška a předkoncertní setkání s dramaturgem Petrem Katinou a umělci v Malém sále.

 

2023-06-08-SfK-se-studenty-a-zaver-sezony-02

 

Foto: Jaroslav Ľaš

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.