Česká filharmonie startuje projekt Mahler, dnes večer Titanem
Mimořádným koncertem s První symfonií Gustava Mahlera zvanou Titan dnes zahájí Česká filharmonie nahrávací projekt kompletu všech devíti symfonií. Mahler se při jejím komponování inspiroval románem Titán německého spisovatele Jeana Paula. Taktovky se ujme šéfdirigent orchestru Semjon Byčkov. Do konce roku pak provede na koncertech ještě devátou a pátou symfonii. V říjnu kromě toho filharmonie vystoupí po boku žáků základních uměleckých škol s už dvakrát odloženou Novosvětskou Antonína Dvořáka a koncerty plánuje i Český spolek pro komorní hudbu.
Novosvětská symfonie Antonína Dvořáka v netradičním podání Společného orchestru žáků základních uměleckých škol a hráčů České filharmonie pod taktovkou Petra Altrichtera bude na programu 10. října ve Dvořákově síni Rudolfina. Přípravy začaly už v listopadu 2019, koncert se ale musel kvůli pandemii dvakrát odložit. Ještě v lednu a únoru 2020 proběhla zkouška smyčců pod vedením dirigenta Ladislava Ciglera a dělené zkoušky všech nástrojových skupin pod vedením filharmoniků, všechna další naplánovaná setkání už překazil koronavirus. Společný orchestr se sešel až v červnu letošního roku na dvoudenním soustředění a poslední zkoušky jsou v plánu teď v říjnu.
Svoji 127. sezonu také zahájil Český spolek pro komorní hudbu. Po koncertě souboru Slowind Quintet a klavíristy Lukáše Klánského vystoupí ve středu 6. října Bennewitzovo kvarteto a belgický kontrabasista Wies de Boevé, který patří mezi vyhledávané sólisty a komorní hráče v Evropě. V druhé polovině pak s Bennewitzovým kvartetem zahraje violista Pavel Nikl, bývalý člen Haasova kvarteta. Spolek také chystá 24. října recitálovou premiéru houslisty Franka Petera Zimmermanna a klavíristy Martina Helmchena. Zimmermann s Českou filharmonií vystoupil poprvé už v roce 1986 za řízení tehdejšího šéfdirigenta Václava Neumanna. Od té doby se do Prahy opakovaně vrací, s Jiřím Bělohlávkem také natočil Houslový koncert pro Dvořákovský komplet. Klavírista Martin Helmchen s Českou filharmonií zatím vystoupil jen jednou v roce 2018, kdy pod taktovkou Jakuba Hrůši provedl Koncert pro klavír a orchestr č. 1 C dur Ludwiga van Beethovena. A právě beethovenovský program si oba interpreti připravili pro svou pražskou recitálovou premiéru. Během jednoho večera společně provedou tři z deseti houslových sonát Ludwiga van Beethovena.
Foto: Kamil Ghais, archiv České filharmonie, Petra Hajská, Petr Kadlec
Příspěvky redakce
- Dva dny celé s Dvořákem na soutěži v Pálffyho paláci
- Janáčkův festival oslaví pětasedmdesátiny. Gratulovat budou Narek Hakhnazaryan i Kněžíková s Plachetkou
- Prosinec v Karlových Varech na sváteční vlně
- Advent s Kühnovým dětským sborem. V Praze i ve Vídni
- Nejvýznamnější litevský autor Čiurlionis slaví 150
Více z této rubriky
- Dva dny celé s Dvořákem na soutěži v Pálffyho paláci
- Janáčkův festival oslaví pětasedmdesátiny. Gratulovat budou Narek Hakhnazaryan i Kněžíková s Plachetkou
- Prosinec v Karlových Varech na sváteční vlně
- Advent s Kühnovým dětským sborem. V Praze i ve Vídni
- Nejvýznamnější litevský autor Čiurlionis slaví 150
- Pětkrát Louskáček v Bonnu a další prosincové snahy teplických
- Irvin Venyš a Filharmonie Bohuslava Martinů v premiéře Jiřího Temla
- #ILOVEMICHNA aneb Michna bez chyb podle Societas Incognitorum
- Bachovská Cembalomania uzavře letošní cyklus Barbary Marie Willi
- Anglické kompoziční mistrovství v Bratislavě a Bratislava v Paříži