Dnes začíná devátý ročník Svatovítských varhanních večerů
Varhanní festival v katedrále na Pražském hradě pořádá Metropolitní kapitula u sv. Víta ve spolupráci se Správou Pražského hradu. Jde o úterky v období 9. – 30. července. I letos je jeho dramaturgem hudební ředitel a titulární varhaník svatovítského dómu Josef Kšica.
„Festival vytváří příležitost slyšet ve čtyřech večerech v interpretaci čtyř renomovaných varhaníků včetně zahraničního interpreta nejzajímavější tituly z varhanní literatury napříč obdobími, styly a žánry, včetně skladeb soudobých autorů,“ popisují pořadatelé a dodávají, že duchovním otcem projektu je kardinál Dominik Duka.
Dnes se od 19:00 hodin (to je čas začátků všech čtyř koncertů) v katedrále představí Markéta Schley Reindlová, a to ve skladbách Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Johanna Christiana Heinricha Rincka, Petra Ebena, Maxe Regera a Sigfrida Karg-Elerta. Umělkyně vystudovala plzeňskou konzervatoř – obory klavír a varhany. Po absolutoriu v roce 1995 nastoupila na Akademii múzických umění v Praze do varhanní třídy Jana Hory. V roce 2005 absolvovala ve třídě Martina Sandera na Hochschule für Kirchenmusik v německém Heidelberku, od roku 2009 vede kurz pro chrámové hudebníky plzeňské katolické diecéze, pořádaný tamním biskupstvím, a věnuje se koncertní činnosti sólové i ansámblové. Od září 2019 nastupuje Markéta Schley Reindlová jako ředitelka chrámové hudby do luteránského kostela Vykupitel ve středu bavorského Bamberka.
Znojemská rodačka a pedagožka na Konzervatoři v Českých Budějovicích Miroslava Svobodová zahraje v katedrále příští úterý. Zastoupeni budou autoři Petr Eben, Bedřich Antonín Wiedermann, Felix Mendelssohn-Bartholdy, César Franck, Louis Vierne a Léon Boellmann. Miroslava Svobodová byla studentkou Akademie múzických umění v Praze ve třídách profesorů M. Šlechty a V. Rabase. V roce 1989 ukončila postgraduální studium na AMU v oboru hra na cembalo ve třídě Giedré Lukšaité-Mrázkové. Její repertoár obsahuje všechna stylová období, rovněž premiérovala skladby soudobých autorů. Spolupracuje jak s Jihočeskou filharmonií, tak i s řadou významných sólistů.
Marie Zahrádková je třetí ženou – varhanicí letošního festivalu. 23. července se tato mladá interpretka představí v dílech Maxe Regera, Dietricha Buxtehudeho, Johanna Sebastiana Bacha, Jana Jiráska, Jürgena Essla a ve vlastní volné improvizaci na téma Ohnivé jazyky. Marie Zahrádková vystudovala obor varhany a klavír na Konzervatoři v Českých Budějovicích, bakalářské a magisterské studium na Akademii múzických umění v Praze, obor varhany u Jaroslava Tůmy. Od roku 2014 studuje postgraduální studium – Konzertexamen – na Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst ve Stuttgartu, varhany u Jürgena Essla a druhý hlavní obor cembalo u Jörga Halubka. Od září 2017 působí jako varhanice na Svaté Hoře. V současné době také učí na Konzervatoři v Českých Budějovicích vedlejší obor varhany.
V úterý 30. července festival zakončí slovenský varhaník Vladimír Kopec. Pro svůj koncert vybral skladby Bohuslava Matěje Černohorského, Johanna Sebastiana Bacha, Césara Francka, Mikuláše Schneidera-Trnavského, Josepha Bonneta, Fillipa Capocciho a Alexandre Guilmanta. Vladimír Kopec hru na varhany studoval u Ivana Sokola a Stanislava Šurina. V letech 2008 – 2010 pak studoval varhanní hru a kompozici na Konzervatoři sv. Cecílie v Římě u Jiřího Leciana. Během studií v Římě působil jako varhaník Sboru vikariátu města Vatikán a jako příležitostný varhaník v Bazilice svatého Petra během nedělních bohoslužeb a generálních audiencí papeže Benedikta XVI. Komponuje díla pro sbor, varhany a orchestr. Kromě liturgických skladeb je autorem i větších kompozic, například oratoria Misericordia pro soprán sólo, sbor a orchestr, věnovaného papeži Františkovi.
Foto: Svatovítské varhanní večery
Příspěvky od Josef Zedník
- Komedianti před Sedlákem kavalírem ve Státní opeře netradičně a tradičně
- Pene Pati a Amina Edris v Rudolfinu – nádherný koncert!
- Zvony a Oedipus rex, který v titulní roli totálně selhal, v Národním divadle pod taktovkou Johna Fioreho
- Úloha recenzenta. Kam smí a kam už nesmí vkročit?
- FOK uvedl gratulační koncert Josému Curovi. Chtělo to více zpívajícího mistra
Více z této rubriky
- Druhá polovina března v Českých centrech
- Akordeon v barvách festivalovou novinkou v Opavě
- Hlasy tří světů aneb Jaro s Victoria Ensemble
- Filharmonie Brno zamíří do Polska, doma zahrají orchestrální akademici
- Nitrová, Nekoranec a Kahánek. Nabitý Zápisník zmizelého na půdě ostravské univerzity
- Westendský Fantom opery míří do Prahy
- Augenblick a laug.sonoris. Soudobé kompozice na HAMU
- Mosty soudobé hudby. Nový koncertní cyklus propojí české i zahraniční skladatele
- Vokál, klavír, smyčce i žestě. Pestrý výběr komorní hudby s razítkem České filharmonie
- Kvinteto Belfiato hraje novinku Lukáše Sommera