Festival Krumlov v létě 2023 na osvědčených i nových místech
„Hlavními lákadly mají být Alexander Melnikov, Charles Castronovo nebo Vadim Gluzman.“
„Festival se oproti minulým letů odklání od crossoverových projektů a prvoplánové prezentace největších světových hvězd.“
„Doprovodný program ve Festivalové zóně nabídne zdarma koncerty dalších žánrů a hudební pikniky a výtvarné, pohybové i vzdělávací aktivity.“
Osmnáct koncertů hlavního programu na jedenácti různých místech a rozšíření paralelního doprovodného programu situovaného druhým rokem do Festivalové zóny v Klášterní zahradě, takový má být dvaatřicátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov v létě roku 2023. Jeho hlavními znaky zůstává prolínání uměleckých žánrů a podpora mladých hudebníků. Pořadatelé chtějí také nabídnout víc příležitostí místnímu publiku a zapojit lokální instituce.
„Po covidových ročnících konečně chytáme původní rytmus, včetně zahájení předprodeje v prosinci,“ řekla novinářům ředitelka Festivalu Krumlov Gabriela Rachidi. Souvisí s tím i záměr ohlásit hlavní hvězdu roku 2024 už v závěru festivalu, který se v roce 2023 uskuteční od 14. července do 5. srpna. Hlavními lákadly jeho programu mají být zejména v Berlíně žijící ruský klavírista Alexander Melnikov, americký tenorista Charles Castronovo nebo izraelský houslista ukrajinského původu Vadim Gluzman.
Výrazný prostor dostanou však i čeští umělci a soubory – sopranistky Zuzana Marková a Simona Šaturová, houslista Josef Špaček s klavíristou Miroslavem Sekerou, Smetanovo trio, v Americe působící klavírista David Kalhous, dirigenti Robert Jindra, Jan Kučera a Marek Štilec, Wranitzky Kapelle a několik větších tuzemských těles v čele se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, který v roce 2023 pomáhá veřejnosti připomínat sté výročí zahájení tuzemského rozhlasového vysílání. Publikum se setká i s vítězi talentové televizní soutěže Virtuosos V4+.
Hlavním místem zůstává Pivovarská zahrada a zámecký areál, koncerty se však uskuteční nově také v synagoze a po letech v Letní jízdárně zámeckého parku. Tam je situován hned první festivalový večer, „francouzský“. Připravuje se uvedení baletní hudby Pavla Vranického a operních árií Josefa Myslivečka, připomínka výročí Johannesa Brahmse a Giuseppe Verdiho nebo „americký“ koncert s Bernsteinovou a Gershwinovou hudbou a se zpěváky z newyorské Broadwaye; zazní melodie ze zarzuel – španělských operet, slavné kytarové Concierto de Aranjuez a na závěr Orffova populární kantáta Carmina burana. Žertovnou pozvánku do světa klasické hudby nabídne koncertní projekt Nevážná klasika.
Festival se oproti minulým letů odklání od crossoverových projektů a prvoplánové prezentace největších světových hvězd. „Bylo by to lákavé, ale snažíme se o větší pestrost,“ konstatovala ředitelka.
Program propojuje unikátního genia loci Českého Krumlova s klasickou hudbou, která v jeho hlavním programu převažuje. Jeho programy, obsahující i prvky tance, pantomimy a scénografie, se uskuteční také v klášterním kostele v nedaleké Zlaté Koruně a v románském kostele v Boleticích. Netradiční spojení slovenského souboru Mucha Quartet a mima Vladimíra Kulíška bude hostit Kulturní centrum Prádelna. Doprovodný program ve Festivalové zóně nabídne zdarma koncerty dalších žánrů a hudební pikniky a výtvarné, pohybové i vzdělávací aktivity. Festival navštíví každoročně kolem dvaceti tisíc lidí.
Foto: MHF Český Krumlov
Příspěvky redakce
- Druhá polovina března v Českých centrech
- Akordeon v barvách festivalovou novinkou v Opavě
- Hlasy tří světů aneb Jaro s Victoria Ensemble
- Filharmonie Brno zamíří do Polska, doma zahrají orchestrální akademici
- Nitrová, Nekoranec a Kahánek. Nabitý Zápisník zmizelého na půdě ostravské univerzity
Více z této rubriky
- Druhá polovina března v Českých centrech
- Akordeon v barvách festivalovou novinkou v Opavě
- Hlasy tří světů aneb Jaro s Victoria Ensemble
- Filharmonie Brno zamíří do Polska, doma zahrají orchestrální akademici
- Nitrová, Nekoranec a Kahánek. Nabitý Zápisník zmizelého na půdě ostravské univerzity
- Westendský Fantom opery míří do Prahy
- Augenblick a laug.sonoris. Soudobé kompozice na HAMU
- Mosty soudobé hudby. Nový koncertní cyklus propojí české i zahraniční skladatele
- Vokál, klavír, smyčce i žestě. Pestrý výběr komorní hudby s razítkem České filharmonie
- Kvinteto Belfiato hraje novinku Lukáše Sommera