Happening ZUŠ Open nově potrvá dva dny
Zítra ožije celostátní happening ZUŠ Open, který pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené. Pro velký zájem všech příznivců i samotných škol a s rostoucím počtem atraktivních programů i společných projektů se organizátoři rozhodli rozšířit letošní třetí ročník ZUŠ Open do dvoudenní akce v termínu 31. května až 1. června. Bude tak možné oslavit Den dětí uměním.
„Nesmírně nás těší, že školy přicházejí s obrovským nasazením a vzájemnou inspirací. Každým rokem celý program projde velkým kvalitativním posunem a právě i z tohoto důvodu jsme se letos rozhodli termín rozšířit o jeden den,“ říká za vedení projektu Irena Pohl Houkalová.
Zítra se v Anežském klášteře v Praze od 18:00 hodin uskuteční hudební setkání s názvem MenART pro ZUŠ OPEN 2019 – na fascinující cestě uměním. Koncert je součástí Pražského jara a představí se na něm první absolventi MenARTu, což je roční stipendijní program mentoringu uměleckého vzdělávání. Je druhým projektem Nadačního fondu Magdaleny Kožené. Míří do základních uměleckých škol s cílem podpořit vyhledávání, rozvoj a podporu mladých talentů a inspirovat pedagogy. Mentory byli v oblasti hudby Tomáš Netopil, Ivo Kahánek, Kateřina Kněžíková, Beata Hlavenková, Terezie Kovalová a Lenka Nová a v oblasti výtvarného umění Petr Nikl, Maxim Velčovský a Milan Cais.
V Praze je na 1. června naplánována celodenní akce ZUŠ Open 2019 do Valdštejnské zahrady. Návštěvníci se mohou těšit na hudební a taneční vystoupení 850 dětí, výstavu výtvarných děl, dílničky a workshopy. Program je oslavou Dne dětí uměním a radosti z něj a je vhodný pro širokou veřejnost, zejména pak pro celé rodiny. Akce se zúčastní nespočet základních uměleckých škol ze všech koutů České republiky.
Celostátní happening ZUŠ Open aspiruje na největší kulturní událost v České republice. O víkendu se do programu ve všech regionech zapojí na čtyři stovky základních uměleckých škol a také řada profesionálních umělců včetně symfonických orchestrů. Ve veřejném prostoru se objeví hudba, tanec, divadlo i výtvarné umění. Ožít mají náměstí, parky i ulice, zámky či kostely, ale třeba také vlaková nebo autobusová nádraží, kavárny a nákupní centra a děti přijdou rovněž do domovů důchodců a do mateřských a základních škol. V každém regionu se lze těšit na velkou open air scénu. Cílem je upozornit zejména na význam uměleckého vzdělávání a tedy i na samotný tuzemský unikátní systém základních uměleckých škol.
Magdaléna Kožená, která začínala s hudbou na jedné z brněnských ZUŠek, se vyznává: „Je úžasné vidět 420 zapojených škol a mnoho společných projektů napříč uměleckými obory. ZUŠky opět předvedou, že jsou nepřehlédnutelnou líhní umělecké kreativity, podělí se o radost z umění a představí mnoho mladých talentů. Držím všem malým umělcům palce, pedagogům děkuji za neúnavné předávání inspirace a přeji jim zaslouženou radost z realizovaných projektů.”
Foto: ZUŠ Open
Příspěvky od Josef Zedník
- Komedianti před Sedlákem kavalírem ve Státní opeře netradičně a tradičně
- Pene Pati a Amina Edris v Rudolfinu – nádherný koncert!
- Zvony a Oedipus rex, který v titulní roli totálně selhal, v Národním divadle pod taktovkou Johna Fioreho
- Úloha recenzenta. Kam smí a kam už nesmí vkročit?
- FOK uvedl gratulační koncert Josému Curovi. Chtělo to více zpívajícího mistra
Více z této rubriky
- Padesát newyorských let Petra Kotíka a Philipa Glasse s účastí Prague Philharmonia
- Klavírista Martin Kasík otevře letošní část komorní sezóny v Brně
- Narozeninový koncert Evy a Radima Krestových
- Marie Šumníková sama s Chopinem na pódiu olomoucké Reduty
- Ricardo Marinello dvakrát v Česku
- Nevšední Hudba ve foyer libereckého Šaldova divadla
- Dvořákovy zářezy do hudebních dějin po pardubicku
- Federico Colli a jeho pražský recitál
- To nejlepší z Čajkovského při švýcarském miniturné olomouckých filharmoniků
- S orchestrem Slovenského rozhlasu vystoupí koncertní mistr Vídeňských symfoniků