Krkonošská Rokytnice se rozezní hudbou
Hudebně-literární dny v Rokytnici nad Jizerou se letos konají v termínu 16. až 18. srpna. V roce 2024 Česká republika slaví Rok české hudby, k čemuž se přiznává i akce v krkonošském horském letovisku. Koncert Písničková revue 16. 8. v Kulturním domě propojí různé hudební žánry, ohlédne se za tvůrci, kteří skvělým způsobem propojovali texty s hudbou. A to jak v českém, tak v německém prostředí. A na koncertě 18. 8. v kostele sv. Michaela zazní Smetanova symfonická báseň Vltava v úpravě pro sólovou harfu, dále komorní i duchovní skladby Antonína Dvořáka a sugestivní kantáta pro sbor, varhany a harfu Otče náš od Leoše Janáčka.
Slavnostní koncert k Roku české hudby konaný 18. srpna kostele sv. Michaela v Rokytnici nad Jizerou zve na hudbu českých velikánů v interpretaci českých a německých umělců. Pozvání přijali Ondřej Valenta, varhaník chrámu st. Víta v Praze, či Roxana Hädler, harfistka Státní opery Praha. Německý Komorní sbor St. Marien Lilienthal (s českými hosty a tenoristou Josefem Moravcem) nastudoval skladbu Leoše Janáčka v českém jazyce. Účinkuje také smyčcový Barlen Ensemble, který tvoří Barbora Linke-Holická (viola) a Lenka Machová (housle) a hosté Jiří Pospíchal (housle), Hana Baboráková-Shabuová (violoncello) a Karel Untermüller (viola). Koncert budou doplňovat barevné instalace výtvarnice Ivety Sádecké ze Semil.
Na programu Vltava pro harfu sólo, aranžmá Smetanovy kompozice od Hanuše Trnečka, dále Janáčkova kantáta Otče náš pro smíšený sbor, tenor sólo, harfu a varhany a před přestávkou ještě Dvořákova Biblická píseň pro sbor a varhany. Po pauze diváci uslyší Dvořákův Smyčcový kvintet Es dur, op. 97.
Hudebně-literární dny v Rokytnici nad Jizerou organizují zmíněné Barbora Linke-Holická a Lenka Machová z Barlen Ensemble. Barbora Linke-Holická vystudovala vysokou hudební školu v Berlíně a ve Freiburgu v Breisgau, zároveň je docentkou hry na violu na Vysoké umělecké škole v Brémách. V Německu se aktivně podílí na šíření české hudby a kultury, spolupracuje s Velvyslanectvím České republiky v Německu. Rovněž je členkou souboru Pražští komorní sólisté. Lenka Machová vystudovala pražskou AMU a Hudební Akademii Toho Gakuen School od Music v Toyamě v Japonsku. Od roku 2003 je členkou České filharmonie. Pochází z hudebnické rodiny, oba sourozenci, jsou rovněž členy České filharmonie. Za zásadní osobnost ve svých hudebních životech obě dámy považují primária Talichova kvarteta Petra Messiereura, se kterým intenzivně studovaly.
Foto: Facebook projektu
Příspěvky redakce
- Skupina Clarinet Factory slaví
- Světoznámá Karita Mattila ozdobí derniéru pražské Její pastorkyně
- Hudební promenáda zahradním labyrintem s Ensemblem Castelkorn v druhém týdnu SHF
- David Mareček jmenován ředitelem Pražského filharmonického sboru. Na dobu neurčitou
- Kontratenorista Franco Fagioli středem pozornosti ve vršovickém Vzletu
Více z této rubriky
- Skupina Clarinet Factory slaví
- Světoznámá Karita Mattila ozdobí derniéru pražské Její pastorkyně
- Hudební promenáda zahradním labyrintem s Ensemblem Castelkorn v druhém týdnu SHF
- Kontratenorista Franco Fagioli středem pozornosti ve vršovickém Vzletu
- Dětství jako inspirační zdroj umělce. Konference v Nelahozevsi nejen o Dvořákovi