Lednové edukace českých filharmonických těles
Měsíc leden je v kalendáři mnohých uměleckých institucí časem utlumení aktivit, respektive připravované projekty zhusta dostávají jinou podobu než ve zbytku roku, a to často podobu edukativní. KlasikaPlus.cz přináší lednový přehled didaktických snah tuzemských profesionálních hudebních souborů.
Česká filharmonie
– Rudolfínek – Smyčcové mlsání … workshop pro školy a školky se koná v Sukově síni třikrát každý z dní 9., 10. a 12. ledna a také později v dubnu. „Představujeme vám rodinku smyčcových nástrojů. Patří k sobě, ale každý je trochu jiný. Táta s mámou – basa a violoncello, děti – housle a viola. Stejně jako v každé jiné rodině i oni (si) spolu hrají, ale někdy se umí také pěkně pohádat. A rádi společně mlsají. Podaří se nám společně vyřešit různé úkoly a hádanky a zachránit kuchtíka Struníka?“ anotuje Česká filharmonie 50minutový pořad s lektorkou Olgou Kozánkovou.
– Rudolfínek – Ouška (h)oboje … workshop pro školy a školky v EDUcentru Rudolfina bude k mání čtyřikrát 13. ledna a třikrát 17. ledna. „Víte, který nástroj musejí housle, basy, klarinety a všechny další nástroje v orchestru poslouchat, než začne koncert? Který nástroj udává tón? Ano, je to… hoboj! Víte, co má společného s anglickým rohem? Umíte rozluštit hudební hádanky podle rytmu? Jak dlouho dokážete syčet jako malá háďátka? Víte, že hobojisté musejí být i zruční řezbáři?“ Účinkují lektorka Lucie Hlavičková a hobojista Vladislav Borovka.
– 100 minut mezi tóny … workshop pro dospívající a dospělé, pro děti s rodiči bude v Sukově síni dvakrát 19. ledna. „Hudba je stejně tak nádhernou ozdobou našich životů, jako důležitým nástrojem mezilidské komunikace. Ukazuje nám, jak najít krásu uprostřed těžkosti, klid a rovnováhu v každodenním rozhodovaní. Učí nás, jak poskytnout podporu dětem a mladým lidem na jejich někdy nesnadné cestě k dospělosti nebo v učení. To nám ukázaly poslední tři roky práce ve školách, v rodinách, během workshopů i představení,“ říká Ondřej Tichý, který je duší netradičních hudebních setkání v Rudolfinu. Určitým vyústěním setkání účastníků je koncert 5. dubna 2025 ve Dvořákově síni.
– Martha v říši hudebních divů II … komentovaný koncert pro školky a školy se udá dvakrát 23. ledna, dvakrát 24. ledna a ještě dvakrát 25. ledna. „Spolu s herečkou Marthou Issovou se vypravíme do říše divů, a to nejen těch hudebních. Nový program – podle scénáře Alice Nellis – představuje hudbu jako součást života. Budeme zjišťovat, v čem nám hudba může v životě pomáhat, v čem je její síla a hlavně… kouzlo. Bez hudebníků by to ale nešlo; těší se na vás Cimbálová muzika České filharmonie.“
– Cestopis 1608 … workshop v EDUcentru pro školky a školy 23. a 24. ledna dopoledne. „Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic měl jistě dobrodružnou povahu; musel být odvážný a houževnatý, když se vydal na tak dalekou cestu. Svoji odvahu a tvořivost prokázal i po svém návratu do českých zemí, neboť dokázal získat přízeň samotného Rudolfa II. I po více než čtyř stech let nás osobnost tohoto významného šlechtice může inspirovat.“
– Musica ludus I – Empedoklés aneb Čtyři živly v hudbě, písni a říkadlech … workshop 30. ledna v Sukově síni pro dospívající a dospělé. „Antický filosof Empedoklés věřil, že základem veškerého bytí jsou čtyři živly: oheň – voda – vzduch a země. My budeme nalézat souvislost a propojenost přírodních živlů s člověkem skrze písně, říkadla a další aktivity.“ Vystoupí lektoři Rafaela Drgáčová a Ondřej Tichý.
Pražský filharmonický sbor
– Spinkej, zazpívám ti do ouška … pořad v EDUcentru Rudolfina dvakrát dopoledne 20. ledna. „Milé maminky, milí tatínci, přijďte za námi i se svými maličkými příjemně strávit čas na vlnách známých i méně známých ukolébavek. Čeká na vás nejen edukativní základ ohledně spánku dětí i rituálů, které jej usnadňují, ale hlavně také spousta klidných melodií, které vám pomohou se společně s děťátkem naladit a uvolnit.“ Doporučený věk dětí je tři až devět měsíců (nechodící děti). Účinkují Iva Macasová (dramaturgyně a lektorka), Lukáš Hynek-Krämer (příčná flétna), Anna Romanovská Fliegerová (housle), Dora Hájková (violoncello) a členky Pražského filharmonického sboru.
Prague Philharmonia
– Toulky v říši snů … koncert pro děti v Dvořákově síni Rudolfina dvakrát 26. ledna. „Mozartova Malá noční hudba, kdo by ji neměl rád? Je veselá, pobaví, rozradostní! Ale vše je marné, únava tíží, oči se klíží, spánek se blíží… Co všechno můžeme prožít v tajemných nočních hodinách, kdy ani nevíme, že spíme a přitom bdíme? Co se zdá, to je sen, probudíš se a je den. Jenom vzadu v hlavě doznívají melodie, které nás vlákaly do říše snů.“ Hraje Prague Philharmonia, hrají, zpívají a tančí Magdalena Borová a Daniel Šváb, koncepce Jiří Adámek Austerlitz a Matěj Kroupa, scénář a režie také Jiří Adámek Austerlitz, hudební dramaturgie Matěj Kroupa a výprava a kostýmy z díly Ivany Kanhäuserové.
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK
Orchestr na dotek – Žestě … koncert ve Smetanově síni Obecního domu. „Když se malý člověk podívá na pódium v koncertní síni, může se mu takhle na první pohled zdát, že orchestr je prostě jedna velká tlupa lidí, kteří všichni úplně náhodně smýkají smyčcem nebo do něčeho tlučou, foukají, drnkají, zkrátka vykonávají nějakou činnost, která stejně z dálky vůbec není vidět. Ale to je omyl…“ Pořadem s podtitulem Hudební laboratoř aneb Orchestr na atomy provádí Johana Schmidtmajerová, dále se podílí Marek Němec (režie, průvodce), Tomáš Končinský (scénář), Hudební klub Fík, Taneční centrum Praha – konzervatoř, Gymnázium a Hudební škola hl. m. Prahy a Pražské symfoniky řídí Jan Kučera.
Filharmonie Brno
– Leoš a Bohouš aneb Liška a myši – moderovaný koncert v Besedním domě dvakrát 25. ledna. „Listujete rádi kalendářem? Zasníte se někdy při pohledu do něj a představujete si, co se toho kterého dne událo přesně před 100, 150, 200… lety? Baví vás výročí, nejlépe ta kulatá, a svátky? Nás ano a podle toho jsme také nachystali cyklus rodinných koncertů v sezoně 2024/25. Připomeneme si významná výročí premiér skladeb, narození skladatelů, hudebních událostí, také svátky atakdále, které se vážou k příslušnému období, v němž se ten který koncert koná. Hlavním dramaturgem (tím, kdo vybírá skladby) je tedy čas.“ Podílí se moderátoři Kristýna Drášilová a Vítězslav Mikeš, scénář je také Kristýny Drášilové a hraje Filharmonie Brno pod dirigentem Robertem Kružíkem.
Janáčkova filharmonie Ostrava
– O největšího poctivce … pořad z dětského cyklu v Kině Vesmír dvakrát 12. ledna. „Vláďa vyhlašuje soutěž v poctivosti. Bude na koncertě včas a pečlivě připraven. Nic nenechá náhodě. Nic nechce ošidit. Nenechá se ničím zaskočit a nic ho nepřekvapí. Dokáže být stejně poctivý i Ota? A co by se stalo, kdyby náhodou nebyl dost poctivý orchestr? Nebo dokonce dirigent? Kdo vyhraje tuto soutěž?“ Účinkují Michal Sedláček (Vláďa), Jakub Burýšek (Ota) a tvůrkyní je Lenka Jaborská (scénář, režie), přičemž Janáčkova filharmonie hraje pod taktovkou Stanislava Vavřínka.
– Buší, nebuší?! … další program z cyklu D v Kině Vesmír dvakrát 26. ledna. „Dva nejnabušenější hudebníci na bicí nástroje jsou připraveni udeřit. Ale pozor! Je to bezpečné? Tolik bicích nástrojů pohromadě! Nehrozí hudebníkům nebo posluchačům úraz? Palička v oku, uklepnutý palec, přivřený nos v činelu, či dokonce ohluchnutí? Je potřeba vše prověřit, spočítat a zajistit bezpečnost pro všechny. Pokud se vše podaří, koncert může začít.“ Účinkují Lenka Škrlová, František Škrla (bicí) a Lenka Jaborská (bezpečnostní pracovnice, scénář, režie).
Moravská filharmonie Olomouc
Co jsou žestě? … koncert pro mateřské školy dvakrát 20. ledna a jednou 21. ledna v Redutě. „Edukativní koncert komorního uskupení Moravia Brass Bandu popularizuje hru na žesťové nástroje mezi mladými posluchači. Koncert nejenže představuje žesťové nástroje základní, jako trubku, lesní roh, trombon, tubu, ale i příbuzné – pikolo trubku, křídlovku, eufonium, tenorovou tubu a další, ale ukazuje nástroje v jejich přirozeném prostředí. Přináší dětem multižánrový přesah těchto interesantních nástrojů pomocí aranžmá klasické, filmové, jazzové a folklórní hudby.“ Průvodcem bude Jiří Kokmotos.
Jihočeská filharmonie
Dynamika aneb co dává hudbě grády … koncert z dětského cyklu 22. ledna v kostele sv. Anny. „Máte rádi hlasitou hudbu? Nebo spíš tichou? Mnozí slavní skladatelé byli mistři v tom, jak dovedli hlasitou a tichou hudbu střídat. Pojďte si poslechnout jejich nejkrásnější díla a spolu s námi proniknout do tajů dynamiky.“ Průvodní má Petr Kadlec, diriguje Marko Ivanović.
Foto: ilustrační - archiv České filharmonie, Petr Chodura, Petra Hajská, Petr Dyrc, Martin Kusyn, archiv MfO
Příspěvky redakce
- Nová Aida přímým přenosem z MET
- Začátek umělecké rezidence Jany Bouškové v Mariánských Lázních
- Reprezentanti klavírního mládí vystoupí na Pražské konzervatoři
- Plachetkova O2 arena je už na dohled
- Do prvního kola soutěže Pražského jara míří tři Češi
Více z této rubriky
- Nová Aida přímým přenosem z MET
- Začátek umělecké rezidence Jany Bouškové v Mariánských Lázních
- Pavol Praženica: Baví mě pestrost
- Reprezentanti klavírního mládí vystoupí na Pražské konzervatoři
- Plachetkova O2 arena je už na dohled
- Do prvního kola soutěže Pražského jara míří tři Češi
- Stipendisté opět hrají se svými mentory v Atriu Žižkov
- Vilém Vlček sólistou v polském Krakově
- V Žilině v rytmu tanga i s hity pop music s videoprojekcí
- Filharmonie Brno vystoupí se čtyřmi laureáty českých soutěží