Liška v Berlíně povolanýma rukama Simona Rattla, s debutem barytonisty Sema
V Berlínské státní opeře Unter den Linden (Pod lipami) bude mít v sobotu 28. února premiéru nová inscenace Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky. Tímto poetickým, filozofickým dílem o koloběhu života a smrti pokračuje divadlo ve svém zaměření se na Leoše Janáčka, které je spjato s dirigentskou činností Simona Rattla, hlavního hostujícího dirigenta České filharmonie. Režie se ujme mezinárodně uznávaný autor a režisér, od roku 2026 také umělecký ředitel Festivalu v Aix-en-Provence Ted Huffman, který touto inscenací ve Státní opeře debutuje. A debut tam čeká taky barytonistu Svatopluka Sema v roli Revírníka, podílí se rovněž Magdalena Kožená coby Lišák.

Janáčkova opera, která měla premiéru v roce 1924, vypráví příběh mladé lišky Lišky, která je zajata lesníkem, vzepře se pevně stanovenému řádu lidí a zvířat a nakonec se vrací na svobodu v lese. Tam založí s lišákem rodinu, než je zastřelena pytlákem. V této zvířecí bajce se odvíjí mnohovrstevnatá hra na témata přírody a civilizace, lásky, pomíjivosti a nezastavitelného koloběhu života. Janáčkova vysoce individuální, melodicky, harmonicky i rytmicky spletitá hudba myšlence díla slouží ideálně.

Pod lipami debutující režisér Ted Huffman chápe Lišku Bystroušku jako parabolu, v níž se překrývají zvířecí svět a lidská zkušenost. Místo naturalistických scén charakterizují představení abstraktní prostory, jako jsou obývací pokoj, hospoda, otevřená krajina nebo také žebříky a schody. Scénografie Nadji Sofie Eller je koncipována jako modulární systém bílých boxů, který záměrně neodděluje vnitřní a vnější prostory, ale naopak je propojuje. Zvířecí postavy se objevují ve zvířecí podobě, částečně ztělesněné akrobaty. Některé rekvizity odkazují na svět lidského řádu, který je postaven do kontrastu s přírodním. Celkově inscenace důsledně ponechává otevřené hranice mezi člověkem a zvířetem.

Hlavní roli Lišky zpívá Vera-Lotte Boecker, jako Lišák se představí Magdalena Kožená. Revírníka, rovněž ústřední postavu díla, zpívá a hraje v Berlínské státní opeře debutující Svatopluk Sem. Další role ztvárňují mimo jiné členové souboru Natalia Skrycka, Florian Hoffmann, David Oštrek a Carles Pachon. U dirigentského pultu Staatskapelle Berlin stojí uznávaný janáčkovec Simon Rattle. Ostatní obsazení zde.

Příhodami lišky Bystroušky končí cyklus šesti velkých Janáčkových oper pod hudebním vedením Simona Rattla, který byl zahájen v roce 2011 operou Z mrtvého domu. Nejbližší reprízy Příhod po premiéře 28. února se konají 3., 7., 13. a 15. března. Zpívá se v češtině.
***
Rozhovor se Svatoplukem Semem u příležitosti jeho debutu čtěte ZDE.
Foto: archiv KlasikaPlus.cz, archiv Berlínské státní opery / Monika Rittershaus
Příspěvky redakce
- Svátek hudby s houslemi, violoncellem a dvěma klavíry
- Smetanovské dny v druhé polovině března s komorním uměním i reprízou opery
- Laureáti soutěže Concertino Praga vyrážejí na evropské turné. Šedesátiletá soutěž stále přijímá přihlášky
- Česká filharmonie uvede Elgarův violoncellový koncert se Sol Gabettou
- Miroslav Střelák (1934–2026)
Více z této rubriky
- Svátek hudby s houslemi, violoncellem a dvěma klavíry
- Smetanovské dny v druhé polovině března s komorním uměním i reprízou opery
- Laureáti soutěže Concertino Praga vyrážejí na evropské turné. Šedesátiletá soutěž stále přijímá přihlášky
- Česká filharmonie uvede Elgarův violoncellový koncert se Sol Gabettou
- Mládežnický orchestr i mladý klavírista pod hlavičkou Českého muzea hudby
- Haydn Ensemble protentokrát bez Haydna
- Břevnovská hudební setkání přivítají Siebeneichener Quartett
- Pětitisícová Skuteč přivítá Jihočeské i ústecké divadlo, také zlínskou filharmonii
- Nová éra Newyorské filharmonie. Gustavo Dudamel a jeho první sezóna na Manhattanu
- Mozart, Mozart, Mozart. V Pardubicích oslaví jeho výročí