Listopadové Hudební výlety SHF a náhradní termín vystoupení Jana Mráčka
Koncertní řadou Hudební výlety rozeznívá Svatováclavský hudební festival nejzajímavější kulturní i technické památky ostravského regionu i mimo vlastní termín festivalu. Listopad přináší velké množství akcí této kategorie a v plánu je 9. listopadu i koncert z důvodu povodní přeložený, jehož hlavním protagonistou je koncertní mistr České filharmonie, houslista Jan Mráček.
Jádrem programu nazvaného Misterios del Amor je hudební odkaz sefardských Židů, který je hlavním vyjadřovacím prostorem Elišky Tesařové, zpěvačky vystupujícího souboru Plaisirs de Musique. Postupně zazní písně, z nichž každá se jiným způsobem dotýká tématu lásky. Písně zahrnují celou paletu lidské emocionality od poloh hluboce pohnutých až po čistou radost ze života. Sefardi jsou komunita španělských Židů, kteří byli ze Španělska definitivně vyhnáni roku 1492 jako výsledek dlouhé reconquisty. Od té doby putují Evropou a hledají místo k spočinutí, které nacházejí hojně ve středomořských zemích. Jejich písně a kultura v těchto oblastech jsou živé dodnes. Koncert se uskuteční 8. listopadu v evangelickém kostele v Orlové a v repríze o den později v Muzeu Tatra v Kopřivnici.
Koncert původně plánovaný na úterý 17. září nově v sobotu 9. listopadu představí českého houslistu Jana Mráčka (nedávný rozhovor čtěte ZDE) za doprovodu orchestru Prague Philharmonia řízeného Jakubem Kleckerem. Laureát mezinárodních soutěží Pražského jara a Fritze Kreislera ve Vídni, koncertní mistr České filharmonie, člen Lobkowicz Tria a úspěšný sólista se ve festivalovém centru v Ostravě, provizorním působiští místní filharmonie v sálu Vesmír, zhostí sólového partu ve Dvořákově Houslovém koncertu a moll, op. 53. Dvořákova hudba zazní i na samotném začátku koncertu, kdy Prague Philharmonia představí své pojetí skladatelovy Smyčcové serenády E dur, op. 22. Repertoár dotváří Sinfonietta La Jolla pro klavír a komorní orchestr, H 328 od Bohuslava Martinů.
Program Konverzace: Stará versus nová zahájí 16. listopadu na Zámku Paskov několik anonymních středověkých i renesančních tanců v úpravě členů vystupujícího souboru Trijok Ensemble – Jan Kvapil, Ondřej Hanuš (flétna), Kamil Slezák (bicí). Lyonský vydavatel Jacques Moderne publikoval ve sbírce Musicque de joye (cca 1550) desítky ve své době populárních melodií, některé z nich oba flétnisté zdobí v souladu s poznatky historických traktátů, zatímco bubeník s materiálem zachází stylově svobodněji. Výběr tanečních i polyfonních skladeb z publikace Duo tessuti con diversi solfeggiamenti (1657) Giuseppa Giambertiho doplňují vlastní zpracování melodií Bergamasca a Mantovana, které lze považovat za renesanční „standardy“. Ze současnější hudby se posluchači mohou těšit zejména na světovou premiéru kompozice Bugaku, kterou letos napsal pro Trijok Ensemble japonský skladatel Fumiharu Yoshimine, nebo na africké rytmy Sörena Siega ve třech skladbách ze sbírky Umlanjana (2018). Repríza programu se uskuteční o den později na zámku v Nové Horce u Studénky.
Voskovec a Werich bude znít v podání Ondřeje Rumla 19. listopadu a 22. listopadu se přihlásí opět klasická hudba, když se mistři barokní hudby snoubí s trojicí moravskoslezských interpretů. Představí se sopranistka Karolína Levková, klarinetista Igor Františák a klavírista a varhaník Marek Kozák, rodák z Brušperku, kde se koncert koná v kostele sv. Jiří. Tento pořad bude reprízován dokonce dvakrát, a to 23. listopadu v Ostravě-Zábřehu v kostele sv. Ducha a v Sudicích v kostele sv. Jana Křtitele 24. listopadu.
Řadu Hudební výlety v úplném konci měsíce listopadu potěší také starohudební soubor Ensemble Inégal. Na programu bude Loutna česká Adama Michny v pojetí dirigenta Adama Viktory a se sólistkami Gabrielou Eibenovou (soprán) a Petrou Noskaiovou (mezzosoprán).
Foto: Alexander Dobrovodský, Ivan Korč. z archivu festivalu
Příspěvky redakce
- Hlaváč, Kusnjer, Ballý nebo Pražák získají letos ocenění Master Prix
- Jihočeské divadlo uvádí oživlý příběh Vánoc
- Mozartův Mesiáš k poslechu v Brně i se slovenskými pěvci
- Sto čtyřicet let první stálé české divadelní scény v Brně na online výstavě
- SOČR pod taktovkou Jana Kučery mimo jiné se skladbou Jana Kučery
Více z této rubriky
- Jihočeské divadlo uvádí oživlý příběh Vánoc
- Mozartův Mesiáš k poslechu v Brně i se slovenskými pěvci
- SOČR pod taktovkou Jana Kučery mimo jiné se skladbou Jana Kučery
- Praha má nové muzeum věnované Mozartovi
- Plzeňské Vánoce jazzově i s akordeony
- Vánoce v Košicích
- ČRo D-dur: Na návštěvě u hobojistky Jany Brožkové
- Adventní koncerty Nadačního fondu Magdaleny Kožené podpoří i hudebně nadané děti
- Čtvero ročních dob z Benátek a Buenos Aires se studentskými filharmoniky
- Dvojí Vánoce s Jihočeskou filharmonií