MHF Lípa Musica s českým debutem francouzské marimbistky Adélaïde Fèrriere
Zajímavostí Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica bude vystoupení francouzské hráčky na bicí nástroje Adélaïde Fèrriere. V České republice se v rámci festivalu představí vůbec poprvé. V úterý 20. září v Památníku šoa v Liberci představí svůj sólový program na marimbu složený z úprav klasických děl pro tento nástroj z dílny Bacha, Debussyho, Paganiniho, Gershwina či Glasse.
„Marimba mě fascinuje svou neuvěřitelně vřelou zpěvností a tím, že je to klávesový nástroj s harmonickými i melodickými aspekty. I jako klavíristka považuji marimbu za nejvýraznější bicí nástroj. Mám ráda pluralitu obou repertoárů, které marimba má. Na jedné straně veškerý současný původní repertoár, který je již konzistentní a který se přirozeně rozrůstá o nové skladby, a na druhé straně mám ráda i transkripce, které obohacují práci s bicími nástroji. Většinu transkripcí, které hraji, si připravuji sama,“ představuje své umění Adélaïde Fèrriere s tím, že marimba má velmi blízko k pianistickému přístupu, ale je třeba přejít od deseti prstů ke čtyřem paličkám. Harmonická redukce je velmi náročná, stejně jako virtuózní samostatnost obou rukou.
Adélaïde Ferrière se narodila před šestadvaceti lety v Dijonu do rodiny hudebníků. Studia hry na klavír a bicí zahájila na místní konzervatoři a v patnácti letech byla přijata na pařížskou konzervatoř, kterou absolvovala s nejvyšším vyznamenáním v roce 2017. Rok předtím studovala na londýnské Royal College of Music. Po absolutoriu založila dva soubory: Trio K/D/M s akordeonistou Anthonym Milletem a bicistou Aurélienem Gignouxem, a Trio Xenakis s bicisty Emmanuelem Jacquetem a Rodolphem Thérym.
Ferrière je držitelkou mnoha mezinárodních cen z francouzských i zahraničních soutěží a v roce 2017 jako první hráčka na bicí nástroje obdržela titul „Objev mezi instrumentálními sólisty“ v rámci francouzské prestižní ankety Victoires de la Musique Classique. Stačila už vystoupit v mnoha vyhlášených koncertních sálech včetně pařížské nebo lucemburské filharmonie, salcburského Mozartea, monackého Auditoria Rainiera III., antického divadla v řeckém Epidauru a dalších. Kromě Evropy koncertovala a vedla mistrovské kurzy ve Spojených státech amerických, v Brazílii nebo v Číně. Účinkovala s mnoha renomovanými orchestry a hudebníky, například s Renaudem Capuçonem nebo Bertrandem Chamayouem, je členkou souboru bicích Les Insectes & Le Métallophone. Spolupracuje se soudobými skladateli a připravila řadu světových premiér. V roce 2017 se podílela na albu „Cities II“ kytaristy Thibaulta Cauvina. Její první samostatná nahrávka „Contemporary“ z roku 2020 získala čtyři hvězdy BBC Music Magazine, ocenění „Featured“ deníku Le Monde a „Joker Crescendo Découverte“ serveru Schweizer Fonogramm. V červnu 2022 vydala novou nahrávku „Des Canyons aux Étoiles“ se skladbami Oliviera Messiaena, na níž kromě dalších spoluhráčů účinkuje i Orchestre de Chambre Nouvelle Aquitaine s dirigentem Jeanem-Françoisem Heisserem.
Libereckou koncertní linii završí festival 7. října koncert v Oblastní galerii Liberec, kde se představí úspěšný basista a loutnista Joel Frederiksen se svým novým projektem Cesty ke zbožnosti, hledajícím dialog mezi hudební spiritualitou Západu a Východu.
Foto: Luana Rocchesani, archiv festivalu
Příspěvky redakce
- Concertino Praga vyhrála houslistka Zoja Syguda, Češka Nora Lubbadová skončila druhá
- Národní divadlo moravskoslezské ruší sobotní představení
- Novou sezónu zahájí i v Českých Budějovicích. S filharmonií vystoupí Bařákovi
- Duchu Tvůrce, přijď! Symfonie tisíců na úvod sezóny Pražských symfoniků
- Brno Contemporary Orchestra všem, kteří darovali srdce
Více z této rubriky
- Novou sezónu zahájí i v Českých Budějovicích. S filharmonií vystoupí Bařákovi
- Duchu Tvůrce, přijď! Symfonie tisíců na úvod sezóny Pražských symfoniků
- Brno Contemporary Orchestra všem, kteří darovali srdce
- Svatováclavský hudební festival ve třetím zářijovém týdnu. S českými interprety a českou hudbou
- Čtyři nedělní matiné v Plzni v režii klavíristy Petra Nováka