neděle, 29 září 2019 10:40

Pražské jaro už přijímá přihlášky do soutěže 2020

Autorka:

Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro 2020 otevírá své brány, už teď je možné posílat přihlášky. Prestižní klání se tentokrát bude konat v oborech fagot a klarinet, a to už tradičně od 7. do 15. května v Praze. Soutěžní podmínky, repertoár i harmonogram najdou zájemci na webových stránkách soutěže. Tam mají k dispozici online přihlášku, ke které ale musejí ještě přidat další přílohy a nahrávky s repertoárem pro předkolo. Uzávěrka přihlášek je 3. prosince 2019.

 

8

 

Účast v porotách nadcházejícího, už 72. ročníku opět přislíbili renomovaní sólisté, pedagogové i orchestrální hráči. Fagotové porotě bude předsedat Carlo Colombo, pedagog na Conservatoire National Superiéur de Musique v Lyonu a dlouholetý člen Lyon National Opera Orchestra. Dalšími členy poroty jsou Bence Bognáyi (pedagog na Hochschule für Musik v Norimberku a sólofagotista Mnichovských filharmoniků), Ole Kristian Dahl (pedagog na Staatliche Hochschule für Musik und darstellende Kunst v Mannheimu a sólofagotista Swedish National Orchestra), Richard Galler (sólofagotista Vídeňských symfoniků a pedagog na „Mozarteu“ v Salzburku a na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni), Jaroslav Kubita (sólofagotista České filharmonie a pedagog na Janáčkově akademii múzických umění v Brně), Laurent Lefèvre (sólofagotista Orchestre de l´Opéra de Paris a pedagog na Conservatoire National Superiéur de Musique et de Danse v Paříži) a Matthias Rácz (sólofagotista Tohnalle-Orchester Zürich a pedagog na Zürcher Hochschule der Künste).

 

3

 

Klarinetovou porotu povede Harri Mäki (pedagog na Sibeliově Akademii v Helsinkách a bývalý sóloklarinetista Tapiola Sinfonietta), kterého doplní Nicholas Cox (profesor na Royal Northern College of Music v Manchesteru), Igor Františák (pedagog na Fakultě umění Ostravské univerzity v Ostravě), Johannes Gmeinder (pedagog na Hochschule für Musik v Mainzu a Saaru), Michel Lethiec (pedagog na Conservatoire National Superiéur de Musique et de Danse v Paříži a umělecký ředitel Festivalu Pabla Casalse v Prades), Vlastimil Mareš (sóloklarinetista Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK a pedagog na Akademii múzických umění v Praze) a Masatoshi Tanaka (pedagog na Tokyo Gakugei University).

I pro soutěž v roce 2020 objednalo Pražské jaro novou skladbu pro každý obor. Petr Wajsar píše sólový kus pro fagot a Jan Dušek pro klarinet. Uchazeči přijatí do soutěže je dostanou tři měsíce před jejím začátkem a ve světové premiéře pak zazní během druhých kol, tedy 11. května 2020 v oboru fagot a 12. května 2020 v oboru klarinet. Za nejlepší interpretaci těchto skladeb je také vypsána cena Nadace Český hudební fond. Výsledky výběrového předkola budou zveřejněny nejpozději 20. ledna 2020 na internetových stránkách soutěže.

 

2

 

Foto: Archiv Pražského jara

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.