Na pěti koncertech olomouckého festivalu zahrají varhaníci z pěti zemí
Dvaapadesátý ročník Mezinárodního varhanního festivalu v Olomouci přivítá během září interprety z tuzemska a ze čtyř dalších zemí. Třímanuálové varhany z dílny bratří Riegrů v katedrále sv. Václava rozezní varhaníci Karel Martínek, Američan Nathan J. Laube, Rus Timur Chaliullin a Francouz Vincent Dubois. V chrámu Panny Marie Sněžné zahraje německý varhaník Bernhard Klapprott, který se během koncertu představí i jako hráč na cembalo. Festival připomene 150. výročí narození francouzského varhaníka a skladatele Louise Vierna a vzpomene i svého zakladatele Antonína Schindlera.
Celkem pět koncertů přichystal letošní 52. ročník olomouckého varhanního festivalu. V průběhu čtrnácti dnů představí od čtvrtka 3. září do 17. září na nových místech – v katedrále sv. Václava a v chrámu Panny Marie Sněžné – renomované varhaníky z Evropy, Ruska a USA. „V účinkujících sólistech se zrcadlí váha a prestiž, které se náš varhanní festival ve světě těší. V rámci tradičního počtu pěti festivalových koncertů tak vystoupí varhaníci z pěti zemí, kteří již zavítali na kůry takových kostelů a katedrál, jako jsou například katedrály v Turíně, Antverpách a Gentu, Notre-Dame v Paříži, dóm sv. Štěpána ve Vídni či katedrála sv. Pavla v Londýně,“ říká o letošních hostujících umělcích ředitel Moravské filharmonie Olomouc Jonáš Harman.
Varhany z dílny bratří Riegrů na hlavním kůru olomoucké katedrály sv. Václava pocházejí z roku 1886, mají tři manuály a 50 znějících rejstříků. Na zahajovacím koncertě je za doprovodu Žesťového souboru Moravské filharmonie Olomouc rozezní varhaník a dramaturg festivalu Karel Martínek. Zazní například Triumfální pochod pro varhany a žesťové nástroje Sigfrida Karg-Elerta, Hrdinská poema pro varhany a žesťové nástroje Marcela Duprého, Pět versetů na Victimae paschali Thierryho Escaicha nebo díla Luise Vierna, na jehož 150. výročí narození se festival letos zaměřuje.
V pondělí 7. září se na stejném místě představí americký varhaník a držitel prestižní ceny Grammy Nathan J. Laube. Zahraje Varhanní sonátu č. 3 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Sonátu c moll „94. žalm“ Julia Reubkeho, dále Vierneho Měsíční svit z 24 fantazijních kusů op. 53 a pak i Chaconne cis moll Franze Schmidta.
Ve středu 9. září zazní v katedrále transkripce skladeb ruských skladatelů Aleksandra Grečaninova, Sergeje Tanějeva, Dmitrije Šostakoviče, Petra Iljiče Čajkovského a Modesta Petroviče Musorgského v podání Timura Chaliullina, umělce z Ruska, který předvede i svou autorskou tvorbu.
V pondělí 14. září se olomoucký festival přesune do kostela Panny Marie Sněžné. Na dvoumanuálový nástroj s 28 rejstříky z roku 1730 z dílny králického varhanáře Johanna Gottfrieda Halbicha mladšího zahraje německý varhaník a cembalista Bernhard Klapprott. Během koncertu vystřídá oba nástroje v dílech Johanna Sebastiana Bacha, Johanna Pachelbela, Dietricha Buxtehudeho a Georga Muffata.
Závěrečný koncert bude patřit návratu do olomoucké katedrály sv. Václava a titulárnímu varhaníkovi pařížské katedrály Notre-Dame Vincentu Duboisovi. Program festivalu symbolicky zakončí vlastní improvizace na jméno Louis Vierne a skladby Johanna Sebastiana Bacha, Camilla Saint-Saënse, Césara Francka, Marcela Duprého, Thierryho Escaicha a Charlese-Marie Widora.
Foto: archiv MVF, Klara Beck
Příspěvky redakce
- Důkladná žilinská příprava na vánoce
- Gabriela Beňačková zazpívá na benefici k záchraně svatojakubských varhan
- Obtížné Smetanovo Klavírní trio g moll v podání studentů HAMU
- Varhanní podvečer u Salvátora s Ondřejem Valentou
- ‚Čtyřbarevný ohňostroj.‘ Klavírní gala českého mládí v Rudolfinu
Více z této rubriky
- Důkladná žilinská příprava na vánoce
- Gabriela Beňačková zazpívá na benefici k záchraně svatojakubských varhan
- Obtížné Smetanovo Klavírní trio g moll v podání studentů HAMU
- ČRo D-dur: Louskáček z Paříže a Martinů z Poličky
- Varhanní podvečer u Salvátora s Ondřejem Valentou
- ‚Čtyřbarevný ohňostroj.‘ Klavírní gala českého mládí v Rudolfinu
- Vasksův houslový koncert zazní v Košicích i v rodné zemi skladatele
- Do Dvořákovy síně za komorním uměním
- Václav Luks a Magdalena Kožená v berlínské Filharmonii
- Smetanova domovina ve Smetanově muzeu